Washington 11. decembra (TASR) - Tvrdú metódu výsluchu, ktorú americká Ústredná spravodajská služba (CIA) použila na poprednom členovi al-Káidy, schválili na najvyšších miestach americkej vlády. Uviedol to dnes bývalý agent CIA. Kongres medzitým začal vypočúvať riaditeľa CIA Michaela Haydena v prípade zničenia videonahrávok výsluchov dvoch osôb podozrivých z terorizmu.
Abú Zubajdá, spolupracovník Usámu bin Ládina, začal podľa bývalého agenta po použití simulovaného topenia hovoriť za menej než 35 sekúnd. Medzitým zakázaná metóda, ktorú kritici označujú za mučenie, pravdepodobne narušila možno desiatky plánovaných útokov al-Káidy, uviedol John Kiriakou, vedúci tímu, ktorý chytil Zubajdu v roku 2002.
Kiriakou v sérii televíznych vystúpení nevysvetlil, ako vie, kto tvrdé vypočúvacie techniky schvaľoval. Bolo to však podľa neho na najvyšších miestach, odobril ich Biely dom spolu s Radou pre národnú bezpečnosť a ministerstvom spravodlivosti. Agenti CIA museli ich použitie vládnym predstaviteľom dostatočne odôvodniť.
Hovorkyňa Bieleho domu uviedla, že program výsluchov CIA schválený prezidentom je bezpečný, tvrdý, účinný a legálny. Podľa jej slov však Hayden nebude "hovoriť o metódach a vysvetľovať nepriateľovi, čo robíme" počas dvoch dní otázok, ktoré mu budú za zatvorenými dverami klásť členovia spravodajských výborov Kongresu.
CIA podľa zdroja z vlády nepoužila simulované topenie od roku 2003. Hayden ho zakázal v roku 2006, rovnako ako americká armáda.
Hayden zamestnancom minulý týždeň oznámil, že CIA nahrala v roku 2002 výsluchy dvoch podozrivých teroristov. Tvrdé vypočúvanie podľa neho agenti použili až po súhlase ministerstva spravodlivosti a ďalších zložiek vlády. Hayden tiež tvrdí, že CIA o existencii videonahrávok i ich zničení v novembri 2005, keď ešte nebol šéfom výzvednej služby, informovala Kongres, čo sa však stalo predmetom sporu s kongresmanmi.
Zničenie nahrávok malo podľa kritikov chrániť agentov pred právnymi následkami. Po ostrej kritike spustili ministerstvo spravodlivosti i CIA predbežné vyšetrovanie záležitosti.
Minister spravodlivosti USA Michael Mukasey sa dnes odmietol ponáhľať s rozhodovaním o tom, či považuje simulované topenie za formu mučenia. Konštatoval, že chápe "intenzívny záujem" o tento prípad.
Informovala o tom agentúra Associated Press.