Brusel 11. decembra (TASR) - Európska únia by mala postupovať opatrne pri hľadaní riešenia štatútu Kosova a ponúknuť Srbsku ako stimul štatút kandidáta na členstvo v EÚ. V rozhovore pre agentúru Reuters to dnes povedal Dimitrij Rupel, minister zahraničných vecí Slovinska, ktoré bude 27-člennému bloku predsedať v prvej polovici roku 2008.
Rupel varoval pred rýchlym vyhlásením nezávislosti Kosova s tým, že EÚ potrebuje na udržanie jednoty pozvoľný postup.
"Nešiel by som tak rýchlo, ako niektorí chceli," povedal Rupel deň po tom, čo sa bez úspechu skončili medzinárodné snahy o sprostredkovanie dohody medzi Belehradom a Prištinou. "Nemyslím si, že udalosti by sa mali teraz náhliť. "Názor ministrov EÚ je, že by sme mali postupovať pomaly, racionálne," povedal deň po tom, čo ministri zahraničných vecí krajín únie v Bruseli diskutovali o ďalšom postupe.
Slovinsko, bývalá juhoslovanská republika, bude únii predsedať ako prvý z "nových" členských štátov práve v čase očakávaného vyhlásenia nezávislosti Kosova.
Rupel je podľa vlastných slov povzbudený skutočnosťou, že kosovskoalbánski lídri vylúčili okamžité vyhlásenie nezávislosti a sľúbili, že svoj postoj budú konzultovať s Európou.
"Radi by sme sa s nimi dohodli, ako v tejto veci postupovať. Chceme zaistiť, že nevznikne kríza," povedal. S opatrnosťou veterána balkánskej politiky však dodal: "Samozrejme, situáciu nekontrolujem."
Minister načrtol sériu ďalších krokov - vrátane rozhovorov medzi EÚ a Prištinou, ako aj samostatných rokovaní s Belehradom a kosovskými Srbmi -, ktoré by viedli v vyslaniu policajnej a sudcovskej misie EÚ do Kosova.
Srbský premiér Vojislav Koštunica medzičasom EÚ varoval, že vyslanie takejto misie bez novej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN by bolo ilegálne.
Rupel však vyhlásil, že EÚ sa blíži k rovnakému názoru ako NATO, podľa ktorého na pokračovanie medzinárodnej prítomnosti v Kosove poskytuje dostatočný právny základ rezolúcia BR OSN 1244 prijatá v júni 1999 po náletoch NATO na Juhosláviu, ktoré ukončili kosovskú vojnu a po ktorých Belehrad stratil nad provinciou kontrolu.
Šéf slovinskej diplomacie naznačil možnosť, že EÚ nebude podpísanie prístupovej dohody podmieňovať zatknutím a vydaním generála Ratka Mladiča obžalovaného z vojnových zločinov.
"Mali by sme pozorne počúvať, čo nám hovoria naši srbskí priatelia. Prezident (Boris) Tadič stále hovorí, že robia všetko, čo môžu, aby s tribunálom spolupracovali. Tiež naznačil, že nástupca hlavnej prokurátorky haagskeho tribunálu OSN Carly del Ponte, ktorá na končí 31. decembra, môže zaujať iný postoj k hodnoteniu spolupráce Srbska.
Na otázku, či by EÚ mala odložiť rozhodnutie o štatúte Kosova na čas po srbských voľbách predbežne očakávaných 20. januára, Rupel vyhlásil, že tieto dve veci nemožno za žiadnych okolností spájať. Zároveň ale dodal: "Našim srbským priateľom budeme hovoriť, že sú vítaní. Našou úlohou bude zorganizovať v Srbsku toľko udalostí EÚ, koľko bude možné."