Paríž 11. decembra (TASR) - Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí pokračoval dnes v kontroverznej návšteve Francúzska. Deň po podpísaní kontraktov za desať miliárd eur prijal Kaddáfího predseda dolnej komory parlamentu Bernard Accoyer. Stretnutie bolo vnímané ako náhrada za vystúpenie v Národnom zhromaždení, ktorému sa chce Paríž vyhnúť.
Opoziční poslanci schôdzku v rezidencii šéfa parlamentu bojkotovali na protest proti porušovaniu ľudských práv v Líbyi. Medzitým Kaddáfí v rozhovore pre televíziu France 2 uviedol, že s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym nehovoril o téme ľudských práv. Sarkozy večer predtým zdôraznil, že Kaddáfího upozornil, že musí "pokročiť na ceste ľudských práv".
Objavili sa aj ďalšie detaily obchodných dohôd. Francúzsko chce do severoafrickej krajiny dodať 21 lietadiel Airbus a najmenej jeden jadrový reaktor pre odsoľovanie morskej vody. Francúzske firmy majú okrem toho postaviť nové letisko v Tripolise, obnoviť elektrickú sieť, budovať cesty a spravovať zásobovanie líbyjskej metropoly vodou. Z dlhodobého hľadiska má Francúzsko pomôcť Líbyi - ako aj Alžírsku a Maroku - vyrábať jadrovú energiu.
Otvorenou otázkou je naďalej to, aké vojenské vybavenie chce Líbya nakúpiť z Francúzska. Vláde blízke noviny Le Figaro hovoria okrem iného o 14 bojových lietadlách Rafale, 35 vrtuľníkoch a šiestich vojenských lodiach. Ak dôjde k takejto dohode, išlo by o vôbec prvý export lietadiel Rafale, považovaných za pridrahé.
Krátko pred Kaddáfího návštevou u predsedu parlamentu ukončila polícia demonštráciu Reportérov bez hraníc (RSF) neďaleko Národného zhromaždenia. "Žiadame, aby Sarkozy stanovil jasné požiadavky ohľadne dodržiavania ľudských práv," uviedol zástupca organizácie Jean-Francois Julliard. "Keď Francúzsko robí s Líbyou obchody, musí sa jasne vyjadriť aj k tomuto."
Podľa RSF zadržiavajú v Líbyi niekoľko sto politických väzňov, niekoľko tisícov stúpencov opozície je nezvestných a zmizli aj mnohí novinári.
Na programe neobvykle dlhej, päťdňovej štátnej návštevy Kaddáfího je aj vystúpenie pred UNESCO, stretnutie v Afričanmi žijúcimi v Paríži, poľovačka v okolitých lesoch a návšteva hrobu francúzskeho generála Charlesa de Gaulle.
Kaddáfí býva v prezidentskej hosťovskej rezidencii a cestuje so svojím tradičným beduínskym stanom, ktorý podľa Sarkozyho hovorcu postavili v záhrade rezidencie.
Informovali o tom agentúry DPA a Reuters.