Bratislava 10. decembra (TASR) - Brazílske úrady nemajú žiaden záznam o situácii, ktorá sa stala vo štvrtok 6. decembra na letisku v Salvadore de Bahia, kde musela vyše stočlenná skupina Slovákov opustiť lietadlo patriace nemeckej spoločnosti Condor. To podľa veľvyslanca SR v Brazílii Mariána Masarika sťažuje zisťovanie celého prípadu.
Vedúci tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Igor Pokojný povedal, že ambasádor kontaktoval aj pobočku úradu pre civilné letectvo v Salvadore de Bahia, na ktorom rovnako nezaznamenali žiadny problém, ani sťažnosť slovenských občanov. Nikto z cestujúcich taktiež nekontaktoval slovenský zastupiteľský úrad.
Masarik sa zároveň spojil so šéfmechanikom spoločnosti Varig, ktorá preveruje technický stav lietadiel. Ten kontroloval 5. decembra let číslo DE 3077 na trase Salvador de Bahia Frankfurt, na palube ktorého sedeli i vysadení Slováci. Keďže nezistil žiadne technické nedostatky, povolil, aby lietadlo mohlo na druhý deň opustiť letisko.
Ako pre TASR povedal Pokojný, slovenský ambasádor si vzniknuté okolnosti overoval ešte u šéfa centrály federálnej letiskovej polície. Ten mal v daný deň službu a na požiadanie oznámil Masarikovi, že políciu zavolal kapitán lietadla s tým, aby vyviedli všetkých Slovákov, keďže sa u nich prejavuje požitie alkoholických nápojov. Z lietadla podľa jeho slov vystúpila dobrovoľne 133-členná skupina bez použitia akéhokoľvek násilia. Policajti ale u nich nekontrolovali, či alkohol naozaj konzumovali.
"Slovenské veľvyslanectvo sa týmto prípadom bude naďalej zaoberať. Požiadali všetky orgány, na ktoré sa už predtým nakontaktovali, aj o písomné vyjadrenie," povedal Pokojný.
Účastník zájazdu Pavol Kollár v sobotu pre TASR uviedol, že Slováci museli vo štvrtok 6. decembra nedobrovoľne vystúpiť z lietadla po tom, ako sa ich kapitán lietadla rozhodol vysadiť, keďže mal pocit, že nedôverujú schopnostiam posádky.
Lietadlo deň predtým núdzovo pristálo, pretože z neznámych príčin sa systémom vzduchotechniky šíril podozrivý zápach. Vo štvrtok sa mal let opakovať tým istým strojom. Kapitán oznámil cestujúcim, že príčiny zápachu na palube z predchádzajúceho dňa nezistili, skúšky motora a hydraulické testy však potvrdili, že lietadlo je v absolútnom poriadku. Po štandardnom zaťažení motorov sa na palube lietadla znovu začal šíriť zápach. Cestujúci ho signalizovali zástupcovi cestovnej kancelárie, ktorá zájazd organizovala. Ten sa skontaktoval s kapitánom, ktorý vzápätí vyšiel medzi cestujúcich. Po slovnej prestrelke vyzval všetkých Slovákov, aby opustili lietadlo, pretože nie je ochotný letieť s ľuďmi, ktorí mu nedôverujú.