Berlín 7. decembra (TASR) - Kosovo zostane aj v dohľadnej budúcnosti po vyhlásení nezávislosti v rovnakej situácii ako v súčasnosti - časťou štátu pod medzinárodným dozorom, protektorátom. V rozhovore pre dnešné vydanie novín Beliner Wochenzeitunug to vyhlásil nemecký expert na medzinárodné právo Reinhard Mutz s tým, že sa zmení len protektor - z OSN na EÚ.
Podľa Mutza, bývalého vedeckého riaditeľa hamburského Inštitútu pre výskum mieru a bezpečnostnú politiku, len "politický rozum Európanov" môže zabrániť ďalšiemu vytváraniu štátu na Balkáne.
"Povolí takzvané medzinárodné spoločenstvo v krátkom čase aj vyhlásenie nezávislosti 'Republiky Srpskej' v Bosne? Pochybujem. Ale už to, že takéto otázky sa teraz hojne vynárajú, jasne ukazuje, ako rozporuplne vyzerá medzinárodná balkánska politika. Západ vždy zdôrazňoval, že nebude prispievať k 'etnickej homogenizácii'. Presne to teraz robí," povedal Mutz.
"Ako suverénne bude toto nezávislé Kosovo? Dostatočne suverénne na to, aby sa snažilo o zjednotenie so suverénnym Albánskom. Politickými nášľapnými mínami takéhoto kalibru je región priam vydláždený," vyhlásil.
Už po kosovskej vojne z roku 1999 sa dalo vidieť, že "intervencia vedená pod vlajkou ľudských práv nakoniec povedie k rovnakému výsledku ako stovky obyčajných vojen predtým: víťaz, respektíve chránenec víťaza, dostane to, čoho sa porazený musí vzdať".
"Hovorí sa, že Robin Cook, bývalý britský minister zahraničných vecí, v roku 1999 vyjadril obavy, pretože jeho právnici považovali nálety (NATO) proti Belehradu za nezlučiteľné s Chartou OSN. Jeho (americká) kolegyňa Madeleine Albrightová odpovedala: 'Potom potrebujete iných odborníkov na medzinárodné právo'," povedal Mutz.