Lisabon 7. decembra (TASR) - Európski a africkí zákonodarcovia vyzvali dnes lídrov svojich krajín, aby neignorovali utrpenie tisícov civilistov a vyvinuli na víkendovom summite v Portugalsku maximálne úsilie s cieľom nájsť riešenie pre krízu v západosudánskej provincii Darfúr.
K výzve 40 parlamentných poslancov sa formou separátneho listu pripojilo 50 európskych a afrických organizácií pre ľudské práva, podľa ktorých si vyspelé štáty nemôžu dovoliť obrátiť chrbát k obyvateľom Darfúru, kde v uplynulých rokoch zahynulo násilnou smrťou približne 200.000 ľudí.
Bezpečnostná rada OSN schválila v júli tohto roku zriadenie mierovej misie OSN a Africkej únie (AÚ) pre Darfúr, pozostávajúcej z 26.000 vojakov a policajtov.
Popredný predstaviteľ OSN Jean-Marie Guehenno, znepokojený reštrikciami sudánskej vlády, však už neraz verejne zapochyboval o efektívnosti zmiešanej misie.
Prvý euro-africký summit za ostatných sedem rokov sa v Lisabone uskutoční v sobotu a nedeľu, ale už dnes večer je na programe úvodný banket.
Na podujatí v Portugalsku sa zúčastní aj kontroverzný zimbabwiansky prezident Robert Mugabe. Z tohto dôvodu bojkotuje lisabonský summit premiér Veľkej Británie Gordon Brown, pripomína agentúra Reuters.