Belehrad. Srbská vláda spustila vo štvrtok kampaň za udržanie Kosova, v ktorej využíva citáty popredných západných štátnikov z minulosti, napríklad amerického prezidenta Abrahama Lincolna či britského premiéra Winstona Churchilla.
"V najdôležitejších veciach nemôžeme ustupovať," citujú transparenty slová Lincolna (1809-63). "To, čo nám patrí, budeme brániť a nikdy sa nevzdáme," stoja na inom plagáte slová Churchilla (1874-1965).
Kampaň "Kosovo je Srbsko" ministerstva pre Kosovo vyvolala rôzne reakcie - niektorí ju prirovnávajú k vojnovému štvaniu z 90. rokov, iní považujú za legitímne právo Srbska brániť svoje územie.
Ministerstvo pre Kosovo oznámilo, že kampaň je "výrazom úsilia demokratického Srbska chrániť overené hodnoty, ktoré si Západ dávno osvojil.
Podľa Olivera Ivanoviča, umierneného lídra kosovských Srbov a šéfa Srbskej listiny pre Kosovo a Metohiju, je kampaň len úvodom pre srbské prezidentské voľby očakávané v januári.
"Otázka Kosova sa nevyrieši ani v Belehrade, ani v uliciach. Riešenie sa nájde vo Washingtone, Bruseli, Moskve a iných veľkých mestách," povedal Ivanovič pre rozhlasovú stanicu B92.
Za "neprimeranú" označil kampaň Velimir Čurguz Kazimir z agentúry Ebart pre dokumentáciu médií. "Zrejme nás chcú presvedčiť, že takéto historické osobnosti by nám stratu Kosova nikdy neodpustili," povedal a varoval pred kampaňami, ktoré v Srbsku ďalej vyostrujú atmosféru a znižujú mieru tolerancie.
Varovanie nie je neodôvodnené. Rozhlas a televízia B92 kvôli svojim kritickým príspevkom čoraz častejšie čelí rôznym problémom. Koaličný partner Demokratickej strany Srbska (DSS) premiéra Vojislava Koštunicu vo štvrtok dokonca pohrozil, že stanicu podpália.
"Stanica skončí ako televízna Bastila", povedal Dragan Jovanovič, podpredseda strany Nové Srbsko (NS) s odkazom na ľudové povstanie z 5. októbra 2000, ktoré viedlo k pádu režimu Slobodana Miloševiča a pri ktorom davy zapálili sídlo štátnej televízie RTS.
Rozruch vyvolali aj utorkové slová Koštunicovho poradcu Aleksandra Šimiča, ktorý v televíznej diskusii označil vojnu za legitímny prostriedok pri bránení Kosova.
Jeho slová mohli o viacerých Srbov oživiť nepríjemné spomienky na slová Miloševiča z júna 1989, keď pri príležitosti 600. výročia bitky na Kosovom poli vyhlásil, že Srbsko stojí pred novými bitkami. Jeho prejav mnohí obyvatelia prijali ako vyhlásenie vojny.