Paríž 6. decembra (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes vyhlásila, že Irán stále predstavuje "nebezpečenstvo" a spolu s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby nepoľavovalo v tlaku na Teherán kvôli jeho jadrovému programu.
Merkelová vyslovene nevyjadrila podporu pre uvalenie nových sankcií Bezpečnostnej rady OSN na Irán.
"Spolu s našimi partnermi by sme chceli pokračovať v procese na pôde OSN," povedala Merkelová v Paríži na spoločnej tlačovej konferencii so Sarkozym v reakcii na novú správu amerických tajných služieb, ktorá naznačuje, že Irán v roku 2003 zastavil vývoj jadrových zbraní.
Kancelárka spolu s francúzskym prezidentom vyzvala, aby sa vo vzťahu k Iránu využíval tlak spoločne s rokovaniami.
"Myslím, že spolu s partnermi sa musíme snažiť o dialóg s Iránom," povedala Merkelová a vyzdvihla spoluprácu s Ruskom a Čínou na rozhovoroch s Teheránom.
Rokovania a tlak Merkelová označila za "dva hlavné piliere" plánovaného postupu voči Iránu.
Sarkozy aj po zverejnení správy americkej rozviedky pokračuje v podpore úsilia USA o uvalenie nového, v poradí tretieho balíka sankcií proti Iránu.
"Myslím, že sme v pribiehajúcom procese a že Irán naďalej predstavuje nebezpečenstvo," odpovedala Merkelová na otázku o americkej správe. "Táto hrozba existuje," dodal Sarkozy.
Vyjadrenia politikov sú podporou pre americkú administratívu. Správa rozviedky zvrátila predchádzajúce vyjadrenia Washingtonu o iránskej jadrovej hrozbe a vyvolala obavy, že medzinárodné snahy o uvalenie nových sankcií stratia na intenzite.
Americká správa tiež obsahuje varovania o pokračujúcich jadrových aktivitách Teheránu a konštatuje, že Irán by mohol jadrovú bombu zostrojiť do roku 2010-15.
USA, Francúzsko, Británia, Nemecko, Rusko a Čína vedú diskusie o rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN o nových sankciách proti Iránu, ktorý odmieta požiadavky na zastavenie obohacovania uránu. Teherán trvá na tom, že jeho jadrový program je zameraný výlučne na výrobu energie. Obohacovaním uránu však možno získať aj materiál pre atómové bomby.