Viedeň 6. decembra (TASR) - Nezávislosť Kosova je nevyhnutná a štátnosť pre odštiepeneckú srbskú provinciu zostáva "jediným realistickým riešením". V rozhovore pre piatkové vydanie rakúskeho denníka Die Presse to povedal zástupca osobitného vyslanca OSN pre Kosovo Albert Rohan.
"Nik nemôže zabrániť nezávislosti Kosova," uviedol rakúsky diplomat, ktorý pôsobí ako zástupca Marttiho Ahtisaariho.
Rohan dodal, že Ahtisaariho plán zo začiatku roka, ktorý odporúča nezávislosť Kosova pod medzinárodným dozorom, je najlepším možným kompromisom. Zároveň varoval, že ďalšie odklady môžu "nebezpečne destabilizovať" Balkán.
"Ktokoľvek to spôsobí, musí prevziať zodpovednosť. Každý hlas v Európskej únii, ktorý sa vyslovuje za nerealistické možnosti alebo za odloženie rozhodnutia, posilňuje odpor Srbska a pozíciu Ruska," citoval denník Rohana.
Ahtisaariho plán stroskotal po tom, čo Rusko hrozbou veta v júli zablokovalo prijatie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, návrh ktorej na jeho základe vypracovali západné štáty.
Srbsko Kosovu ponúklo veľmi širokú autonómiu s tým, že aspoň formálne zostane súčasťou jeho územia. Kosovskí Albánci, ktorí tvoria 90 percent dvojmiliónovej populácie provincie, žiadajú nezávislosť.
Zablokovanie Ahtisaariho plánu viedlo k štyrom mesiacom dodatočných rokovaní medzi Belehradom a Prištinou sprostredkovaných trojkou USA-Rusko-EÚ, ktoré sa minulý týždeň skončili bez dosiahnutia dohody. Trojica diplomatov má 10. decembra predložiť generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi správu o priebehu rokovaní.
Kosovo oficiálne zostáva súčasťou Srbska, pod správou OSN je však od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu, ktorými aliancia zastavila dvojročný konflikt medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu.
Pan na stredajšom pracovnom obede s editormi agentúry AP povedal, že BR požiada o radu, keďže správa trojky "s vysokou pravdepodobnosťou skonštatuje, že (Belehrad a Priština) sa neboli schopní dohodnúť".
Srbský premiér Vojislav Koštunica dnes v Belehrade obvinil USA a NATO z toho, že v Kosove chcú vytvoriť "bábkový štát". Štátnej agentúre Tanjug povedal, že Kosovo "vždy bude integrálnou a neoddeliteľnou súčasťou Srbska" - napriek pravdepodobnému uznaniu nezávislosti zo strany USA.
Kosovskí lídri sľúbili, že nezávislosť vyhlásia jednostranne - pravdepodobne začiatkom roka 2008 - v prípade, že OSN sa na štátnosti provincie nedohodne.
Podľa Rohana je nepravdepodobné, že k jednostrannému vyhláseniu nezávislosti by došlo do konca tohto roka. Ako dodal, kosovskí lídri budú musieť vopred zaistiť, že drvivá väčšina členských krajín EÚ nezávislosť uzná.
Kosovskí lídri sľúbili, že akékoľvek kroky budú koordinovať s USA a EÚ. Vyhlásenie nezávislosti je nepravdepodobné pred srbskými prezidentskými voľbami, ktoré sú predbežne naplánované na 20. januára.
Napriek tomu, že mnohé krajiny EÚ vyhlásili, že nezávislosť Kosova uznajú, proti sa vyslovujú Slovensko, Španielsko, Grécko, Cyprus a Rumunsko. Obávajú sa, že jednostranné vyhlásenie nezávislosti by vytvorilo nebezpečný precedens pre separatistické hnutia po celom svete.
"Napriek tomu som stále presvedčený, že Kosovo sa stane nezávislým v prvom kvartáli budúceho roku," povedal Rohan.