BERLÍN 6. decembra (SITA/AFP) - Každý štvrtý človek na svete sa už stretol s požiadavkou, aby zaplatil úplatok polícii, ktorá spolu s politickými stranami a parlamentmi patrí medzi inštitúcie najviac poznačené korupciou. Vyplýva to zo štúdie medzinárodnej mimovládnej organizácie Transparency International (TI), ktorú zverejnili vo štvrtok. Podľa dokumentu s názvom Globálny korupčný barometer 2007 sú v rozvinutých rovnako ako v rozvojových krajinách obeťami úplatkárstva prevažne chudobní obyvatelia.
Štúdia odhalila fakt, že "ľudia sa musia až príliš často rozlúčiť so svojimi ťažko zarobenými peniazmi, aby zaplatili za služby, ktoré by mali byť bezplatné", uviedla predsedníčka TI Huguette Labelle. "A nevidia dostatočné odhodlanie, keď sa pozrú na svoje vlády a lídrov," dodala. Podľa štúdie sú krajinami s najvyššou mierou drobnej korupcie Albánsko, Filipíny, Kambodža, Kamerun, Macedónsko, Kosovo, Nigéria, Pakistan, Rumunsko a Senegal, kde sa k plateniu úplatkov priznalo 30 percent respondentov. Z hľadiska regiónov najviac úplatkov vyžadujú v Afrike. Najohrozenejšou skupinou sú podľa TI ľudia z chudobnejších vrstiev bez ohľadu na to, či sú z bohatej alebo chudobnej krajiny.
Ako najskorumpovanejšiu inštitúciu štúdia označuje políciu, keďže s požadovaním úplatku sa stretlo až 25 percent opýtaných, ktorí s ňou prišili do styku. Každý šiesty z nich uviedol, že úplatok nakoniec zaplatil. V mnohých krajinách si prilepšujú úplatkami sudcovia, ktorí za ne zamietajú žaloby alebo inak ovplyvňujú rozhodovanie súdu. Príkladom môže byť Pakistan, kde korupciu na súde potvrdilo až 96 percent respondentov. Ako uviedol vo svojom vyhlásení vedúci predstaviteľ TI Cobus de Swardt, "polícia a súdnictvo sú v mnohých krajinách sveta súčasťou kolobehu korupcie, požadujú úplatky od občanov." "Toto znepokojujúce zistenie znamená, že korupcia zasahuje do základného práva rovnosti pred zákonom," dodal.
Štúdia TI vychádza z prieskumu, na ktorom sa v období jún až september 2007 zúčastnilo vyše 63 000 osôb v 60 krajinách.