New York 6. decembra (TASR) -
Uvádza sa to vo výročnej správe Výboru na ochranu novinárov (CPJ) so sídlom v New Yorku.
V porovnaní s minulým rokom poklesol počet väznených žurnalistov iba o sedem osôb. Naproti tomu stúpol počet predstaviteľov médií zadržiavaných bez vznesenia obvinení, v súčasnosti je v tomto bezprávnom postavení každý šiesty uväznený novinár.
Výkonný riaditeľ CPJ Joel Simon označil takéto zaobchádzanie za únosy osôb, ktoré sa dejú pod záštitou štátnej moci.
"Všetkých 127 väznených novinárov by malo byť prepustených. Najväčšie obavy však máme o tých, ktorí sú zadržiavaní bez obvinení," uviedol Simon. "Často sú držaní v hrozných podmienkach, bez kontaktu s právnymi zástupcami a rodinnými príslušníkmi."
Väčšinu žurnalistov väznia v krajinách, ktoré sú známe netolerantným postojov voči slobode tlače. Čína zadržiava 29 novinárov, ďalší sedia vo väzenských celách na Kube, v Eritrei, Iráne či Azerbajdžane.
Dvoch žurnalistov zadržiava bez oficiálneho vznesenia obvinení aj americká armáda. Kameraman televízie al-Džazíra Sámí al-Hadždž je už päť rokov väznený na americkej základni Guantánamo, zatiaľ čo fotografa agentúry Associated Press Bilála Husajna takmer 20 mesiacov zadržiavajú jednotky USA v Iraku.
Al-Hadždž bol označený Pentagónom za nepriateľského bojovníka, podozrivého z poskytovania podpory čečenským rebelom. Obvinenia proti Husajnovi neboli zverejnené, spoludržiteľ prestížnej Pulitzerovej ceny za rok 2005, však údajne udržoval kontakty s irackými povstalcami.