Vo štvrtok to povedal námestník americkej ministerky zahraničia Nicholas Burns. V sérii rozhovorov pre austrálske médiá Burns obhajoval odpor Washingtonu voči dohode o obmedzení emisií skleníkových plynov v čase, keď v susednej Indonézii na ostrove Bali prebieha konferencia o klimatických zmenách.
Nový austrálsky premiér Kevin Rudd tento týždeň Kjótsky protokol podpísal a vyhlásil, že by to mal urobiť aj Washington. "V otázke podpisu Kjótskeho protokolu nemáme rovnaký názor ako Austrália a mnohé ďalšie krajiny, to je jasné," povedal Burns. "Súhlasíme však, že je to vážne, je nevyhnutné, aby sme sa pokúsili dohodnúť na globálnom režime obmedzenia emisií."
Spojené štáty, ktoré sú najväčším producentom skleníkových plynov, odmietajú záväzné ciele v obmedzení emisií, ktoré spôsobujú globálne otepľovanie, ak sa obmedzenia nevzťahujú na takých veľkých znečisťovateľov z rozvojového sveta ako sú Čína a India.
Konferencia, ktorá sa koná na ostrove Bali za účasti takmer 190 štátov, má byť začiatkom dva roky trvajúcich vyjednávaní o spôsobe odvrátenia nebezpečných zmien podnebia. Podľa vedcov je potrebná prísna dohoda, aby sa predišlo suchám, záplavám, roztápaniu ľadovcov a stúpaniu hladín morí.