Washington 5. decembra (TASR) - Najvyšší súd USA sa dnes zaoberal otázkou, či osoby podozrivé z terorizmu, ktoré sú väznené na vojenskej základni Guantánamo na Kube, majú ústavné právo namietať na súde voči svojmu zadržiavaniu.
Právni zástupcovia väzňov pred súdom uviedli, že Kongres USA im v roku 2006 neoprávnene odňal právo na súdne preskúmanie rozhodnutia o zadržaní.
Súd sa sústredil na problémy, či Kongres vytvoril dostatočný priestor na alternatívne postupy v riešení prípadov. Spornou zostáva otázka, či guantánamski väzni majú právo na prehodnotenie zásady habeaus corpus - zákazu zatýkania bez súdneho príkazu, ktorá je jedným zo základných princípov Ústavy USA.
Prípad je pod drobnohľadom vlád i aktivistov za ľudské práva z celého sveta, podľa ktorých americký prezident George W. Bush prekročil svoje právomoci a vo vojne proti terorizmu pošliapal ľudské práva.
Bushovi kritici požadujú uzatvorenie Guantánama. Argumentujú tým, že časovo neobmedzené zadržiavanie osôb podozrivých z terorizmu porušuje ich ľudské práva.
Americký prezident minulý rok presadil v Kongrese protiteroristický zákon, ktorý zahraničným teroristom odobral právo na súdne preskúmanie ich uväznenia. Podľa Bushovej administratívy bol tento krok nevyhnutný pre zabránenie prepustenia jednotlivcov, ktorí by na slobode mohli ohrozovať Ameriku.
Americký Senát v septembri hlasoval proti tomu, aby sa väzni z Guantánama mohli odvolať na amerických súdoch vo vecí ich zadržania.
Prvých zajatcov na Guantánamo previezli pred vyše piatimi rokmi po teroristických útokoch v USA z 11. septembra 2001. V súčasnosti USA v tábore zadržiavajú bez riadneho súdneho procesu vyše 300 osôb podozrivých z terorizmu.