Washington 5. decembra (TASR) - Vyše 200 popredných svetových klimatológov dnes dôrazne vyzvalo predstaviteľov vlád celého sveta, aby prijali radikálne opatrenia na spomalenie globálneho otepľovania, pretože "niet času nazvyš".
Najmenej 215 odborníkov z viac než 25 krajín podpísalo vôbec prvú petíciu svojho druhu, v ktorej apeluje na krajiny celého sveta, aby do roku 2050 znížili emisie skleníkových plynov o polovicu.
Adresátmi výzvy sú zástupcovia približne 190 krajín, ktorí na klimatickej konferencii OSN v Indonézii rokujú o podobe dokumentu na ochranu klímy, ktorý by nahradil tzv. Kjótsky protokol platný do roku 2012.
Výzva vedcov dokazuje, že "vedecké klimatologické spoločenstvo má už toho plné zuby," uviedol jeden zo signatárov petície Andrew Weaver.
Pod výzvu sa podpísalo mnoho významných vedcov vrátane autorov správ vydávaných Medzivládnym panelom OSN pre klimatické zmeny a riaditeľov popredných amerických a európskych vedeckých inštitúcií.
"Obdobie polovičných opatrení a sporov o jedno percento sem - jedno percento tam je už za nami," uviedol Gavin Schmidt z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
"Mnohí z nás sa domnievajú, že problému je nutné venovať oveľa viac pozornosti, a že opatrenia musia byť oveľa radikálnejšie, než sme v súčasnosti svedkami," dodal Richard Seager z Kolumbijskej univerzity v USA.
Konferencia OSN o klimatických zmenách na indonézskom ostrove Bali je zameraná na odštartovanie dvojročného procesu rokovaní, ktoré majú vyústiť do novej zmluvy nahrádzajúcej Kjótsky protokol.
Odborníci varujú, že ak štáty nebudú konať, takmer určite to povedie ku katastrofickým suchám a záplavám, horúcim vlnám, chorobám a stúpaniu hladiny morí, čo spôsobia roztápajúce sa polárne ľadovce.
Podľa plánov Európskej únie by mali priemyselne vyspelé štáty znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2020 približne o 30 percent pod úroveň roku 1990.
Spojené štáty však aj naďalej odmietajú stanovenie pevných hraničných hodnôt. Okrem toho trvajú na tom, aby sa aj prahové krajiny ako Čína a India zaviazali k ochrane klímy.
Správu priniesla tlačová agentúra Associated Press.