WASHINGTON 5. decembra (SITA/AFP) - Americký Najvyšší súd v stredu začal pojednávanie o práve väzňov na základni Guantánamo napadnúť svoje zadržiavanie na civilných súdoch. Ide o historický prípad v súvislosti s právami zadržiavaných v rámci "vojny proti terorizmu". Prípad, ktorý pritiahol pozornosť aktivistov bojujúcich za občianske práva a vlád celého sveta, sa sústreďuje na to, či rozhodnutie Kongresu zabrániť zadržiavaným v pokusoch o napadnutie ich zadržiavania na nevojenských súdoch, bolo v súlade s americkou ústavou. Podľa Strediska pre ústavné práva, ktoré koordinuje obhajobu zadržiavaných na Guantáname, väčšina z ktorých strávila vo väzbe takmer šesť rokov bez vznesenia obvinenia, ide o "najdôležitejší prípad desaťročia".
Najvyšší súd sa zaoberal otázkou zadržiavaných na Guantáname v roku 2004 a opätovne v roku 2006, pričom oba razy rozhodol, že zadržiavaní majú zákonné - právne, ale nie ústavné právo napadnúť svoje zadržiavanie na neurčitý čas pred nezávislým sudcom, čo je proces známy ako habeas corpus. Na podnet Bushovej administratívy však Kongres minulý rok schválil legislatívu, ktorá im zakazuje domáhať sa spravodlivosti na federálnom súde, kým sa neuskutoční proces na špeciálnom vojenskom tribunáli.
Stredajšie pojednávanie by sa malo sústrediť na otázku, či Kongres prekročil schválením tohto zákona, ktorý zadržiavaným neumožňuje podstúpiť habeas corpus, svoje právomoci stanovené ústavou. Vláda varovala, že ak Najvyšší súd oprávni zadržiavaných na Guantáname domáhať sa procesu pred federálnym sudcom, nič nezabráni americkým vojnovým zajatcom v Iraku, Afganistane či inde na svete, aby požadovali rovnaké práva.
Sudcovia pred procesom naznačovali, že významná časť pojednávaní sa bude týkať tzv. tribunálov CSRT - vojnových tribunálov, ktoré stovky podozrivých na Guantáname označili štatútom "nepriateľských bojovníkov". Denník New York Times vo svojom stredajšom úvodníku nazval prípad, ktorý sa bude prerokúvať pred súdom s konzervatívnym zložením, ktorý doteraz vo všeobecnosti rozhodoval v prospech Bushovej administratívy, "kľúčovým momentom pre spravodlivosť". Rozsudok sa neočakáva skôr ako v polovici roka 2008.