Atény 5. decembra (TASR) - Grécko a Macedónsko obnovia v januári priame rokovania s cieľom vyriešiť spor o meno bývalej juhoslovanskej republiky, ktorý môže ohroziť jej snahy o vstup do NATO.
Osobitný vyslanec OSN Matthew Nimetz dnes oznámil, že vyjednávači ministerstiev zahraničných vecí oboch krajín sa v januári stretnú v Skopje s tým, že druhé stretnutie v Aténach sa očakáva krátko nato.
"Myslím si, že všetci uznávajú, že stabilita v regióne a spolupráca je mimoriadne dôležitá a nemožno ju dosiahnuť bez vyriešenia tejto otázky," povedal Nimetz v gréckej metropole po rokovaniach s ministerkou zahraničných vecí Dorou Bakojannisovou. "Na našom ďalšom stretnutí venovanom tejto otázke pôjdeme do hĺbky," dodal.
"Som presvedčený, že ide o riešiteľný problém... Niektoré medzinárodné spory nemožno vyriešiť, ale tento priam volá po riešení," uviedol americký diplomat.
Spor vypukol v roku 1991 po tom, čo Macedónsko získalo nezávislosť od Juhoslávie. Grécko tvrdí, že meno suseda môže implicitne obsahovať územné nároky, pretože rovnako sa volá aj severogrécka provincia.
Atény dlho blokovali prijatie Macedónska do OSN, ku ktorému došlo v roku 1993 pod názvom Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko, známejším pod anglickou skratkou FYROM.
Turecko, regionálny rival Grécka, názov Macedónsko od začiatku uznáva. Pod ústavným názvom krajinu medzičasom uznalo približne 120 štátov vrátane Ruska, Číny a USA.
Atény pohrozili zablokovaním prijatia Macedónska do NATO. Macedónsko, Chorvátsko a Albánsko dúfajú, že pozvánku do aliancie dostanú v apríli 2008 na summite v rumunskej Bukurešti.
Nimetz, ktorý tento týždeň navštívil Macedónsko, povedal, že hovoril s predstaviteľmi americkej a viacerých európskych vlád a že panuje "zvýšený záujem" na nájdení riešenia. V najbližšom čase sa očakáva vyhlásenie nezávislosti Kosova, ktoré by mohlo mať negatívne dopady na región.
Vyslanec a grécki predstavitelia odmietli poskytnúť akékoľvek podrobnosti o zvažovaných návrhoch.
"Hovorili sme o predstavách a o menách. Ak sa spor vedie o meno, potom treba hovoriť o mene, nie je tak?" reagoval na otázky novinárov vyslanec OSN.
2 ari dem