Viedeň 5. decembra (TASR) - Medzinárodná konferencia o zákaze kazetových bômb sa dnes začala v rakúskej metropole Viedeň. Predstavitelia 133 krajín sveta sa budú počas troch dní snažiť dosiahnuť pokrok na ceste k budúcej dohode o zákaze tejto nebezpečnej munície.
Podujatie otvorila rakúska ministerka zahraničných vecí Ursula Plassniková, ktorá označila kazetové bomby za mimoriadne zákernú zbraň. Úsilie smerujúce k ich medzinárodnému zákazu označila za morálnu povinnosť delegátov.
Drvivú väčšinu - až 98 percent - obetí kazetovej munície tvoria civilisti, viac ako štvrtinu z toho predstavujú deti.
Kontroverzné bomby, ktoré sa zhadzujú z lietadiel alebo vystreľujú z diel, obsahujú stovky menších konvenčných náloží. Môžu tak zasiahnuť rozsiahle územie a v prípade, že neexplodujú okamžite, predstavujú dlhodobé nebezpečenstvo pre civilné obyvateľstvo.
V posledných rokoch boli použité napríklad americkou armádou vo vojne v Iraku a Izraelom počas vlaňajšieho konfliktu s Hizballáhom.
Poprední producenti zbraní, ako sú USA, Británia či Rusko, sú proti zákazu kazetových bômb. Výnimkou je Nemecko, ktoré sa nedávno pripojilo k aktivistom vyzývajúcim na ich ilegalizáciu.
S ohľadom na názorové rozdiely vyzvala Organizácia Spojených národov všetky členské štáty aspoň na okamžité zmrazenie používania a transferu kazetovej munície, až pokým sa nepodarí dosiahnuť príslušný globálny dohovor.
Správu priniesla agentúra DPA.