Washington 3. decembra (TASR) - Americký tínedžer objavil v Severnej Dakote pozostatky čiastočne mumifikovaného hadrosaura, ktorý by sa mohol stať zatiaľ najkompletnejším nálezom dinosaura na svete. Pozostatky tohto vyhynutého jaštera majú neporušenú kožu, ktorá nesie stopy po pruhoch a možno aj po mäkkých tkanivách, oznámili dnes britskí vedci.
"Nález dokazuje, že dinosaury mali oveľa viac svalovej hmoty než vedci pôvodne predpokladali. Zvyšky sú fosilizované. Na rozdiel od ostatných nálezov však má tento dobre zachované tkanivá, " uviedol paleontológ Phil Manning z britskej univerzity v Manchestri.
Pozostatky hadrosaura s prezývkou Dakota našiel v roku 2000 17-ročný mladík Tyler Lyson na ranči svojho strýka v Severnej Dakote. Kontaktoval Manninga, ktorý spolu so svojím tímom presťahoval takmer 4500 kilogramový celistvý blok fosílie do Canoga Parku v Kalifornii. Okrem toho presvedčil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír NASA, aby im na výskum pozostatkov zapožičali obrovský tomograf zvyčajne používaný v kozmonautike.
Skenovanie fosílií hadrosaura trvalo niekoľko mesiacov. "V priebehu niekoľkých dní zistíme, či sa v celom bloku nachádza aj hlava," uviedol Manning.
Bylinožravý dvojnohý hadrosaurus žil pred 67 miliónmi rokov koncom obdobia Kriedy.
Britskí biológovia prostredníctvom počítačovej analýzy jeho telesných proporcií zistili, že hadrosaurus dokázal vyvinúť rýchlosť 45 kilometrov za hodinu, čím prekonal aj slávneho predátora Tyrannosaura rex.
Informovala o tom agentúra Reuters.