Sarajevo 17. apríla (TASR) - V snahe predísť ozbrojenému konfliktu medzi bosnianskochorvátskymi nacionalistami a vládou v Sarajeve vojaci mierovej jednotky SFOR zbierajú zbrane z kasární spoločnej moslimsko-chorvátskej armády.
SFOR doteraz odviezla zbrane z viacerých kasární v centrálnej časti a na severe Bosny, v pondelok však svoje aktivity presunula na juh krajiny, hlavné pôsobisko chorvátskych radikálov.
Španielski príslušníci SFOR zhabali zbrane z kasární v stále rozdelenom meste Mostar. Miestni bosnianskochorvátski vojaci mierovej jednotke nekládli odpor.
Všetky zozbierané zbrane sú zhromažďované v skladoch kontrolovaných SFOR.
Napätie v moslimsko-chorvátskej Federácii Bosny a Hercegoviny (FBaH) sa zvýšilo začiatkom marca, keď nacionalisti vedení miestnou organizáciou Chorvátskeho demokratického spoločenstva (HDZ-BiH) pohrozili rozdelením FBaH a vytvorením samostatného miništátu na prevažne chorvátskych územiach na juhu krajiny.
HDZ týmto krokom reagovalo na zmenu volebného zákona, ktorá podľa nich spôsobila ich porážku vo voľbách v novembri 2000.
"Tieto nelegitímne sily, ktoré môžu uvažovať o prevzatí zbraní zo zbrojných skladov na nelegitímne účely, by mali vedieť, že SFOR má mandát, prostriedky a vôľu zabrániť im v tomto kroku," vyhlásil dnes v Sarajeve hovorca SFOR Andrew Coxhead.
Chorvátski nacionalisti okrem iného vyzvali všetkých súkmeňovcov v spoločnej armáde a polícii, aby opustili svoje posty. Tisícky bosnianskych Chorvátov ich výzvu vypočuli, na čo zostali niektoré kasárne prakticky prázdne. Kasárne neskôr obsadili vojnoví veteráni, ktorí vyhlásili, že v objektoch zostanú až do vyriešenia sporu.
V Hercegovine, bašte chorvátskych nacionalistov, kde v armáde slúži len málo Moslimov, chorvátske jednotky v kasárňach zostali, spoločne však deklarovali lojalitu samozvaným orgánom chorvátskeho miništátu.
Úrad Vysokého reprezentanta (OHR) medzinárodného spoločenstva v Bosne na kroky HDZ-BiH zareagoval odvolaním niektorých politických predstaviteľov - vrátane člena kolektívneho prezídia Bosny a Hercegoviny (BaH) Anteho Jelaviča zo všetkých volených funkcií, aj predsedu HDZ-BiH. O svoje posty prišli aj viacerí vysokí predstavitelia polície, ktorí sa postavili na stranu chorvátskych radikálov. Na základe rozhodnutia OHR, ktorému šéfuje Wolfgang Petritsch, SFOR spolu s políciou OSN nedávno obsadili pobočky Hercegovačkej banky (HB), ktorá je podozrivá z financovania nacionalistov.
Na základe Daytonskej mierovej dohody, ktorá v roku 1995 ukončila tri a pol ročný konflikt v Bosne, je krajina rozdelená na Srbskú republiku (RS) a Federáciu Bosny a Hercegoviny (FBaH). Chorváti vo FBaH - vytvorenej pod medzinárodným tlakom v roku 1994 po moslimsko-chorvátskej vojne - tvoria asi 30 percent obyvateľstva a nacionalistickí lídri tvrdia, že nie sú v spoločných orgánoch dostatočne zastúpení.