New York 1. decembra (TASR) - Spojené štáty americké stiahli v piatok z Bezpečnostnej rady OSN návrh rezolúcie na podporu výsledkov nedávnej mierovej konferencie o Blízkom východe v americkom Annapolise.
Výhrady k návrhu vyslovili izraelskí diplomati. Uviedli pritom, že nenamietajú, aby Bezpečnostná rada podporila závery utorňajšej konferencie, prijatie rezolúcie však nepovažujú za vhodný prostriedok.
Americký veľvyslanec Alejandro Wolff po diskusii v BR OSN uviedol pre novinárov, že po intenzívnych konzultáciách Washington považuje za najlepšie návrh stiahnuť.
Izraelský premiér Ehud Olmert a palestínsky prezident Mahmúd Abbás sa v Annapolise na schôdzke, ktorú organizoval americký prezident George W. Bush, dohodli na úsilí dosiahnuť do konca budúceho roku mierovú dohodu o vytvorení palestínskeho štátu.
Krátka rezolúcia BR OSN mala podporiť výsledky konferencie a vyzvať všetky štáty na ich podporu, ako aj na pomoc palestínskej ekonomike.
Hoci Izrael nemal problém s nekontroverzným textom, analytici upozornili, že Tel Aviv sa obáva prílišného zapojenia OSN do blízkovýchodného mierového úsilia. Izrael a USA sa pritom často sťažujú na zaujatosť OSN voči židovskému štátu.
Informovala o tom agentúra Reuters.