Ankara 29. novembra (TASR) - Srbský prezident Boris Tadič dnes vyhlásil, že rokovania o Kosove sú stále možné, napriek tomu, že medzinárodne sprostredkované rozhovory uviazli v slepej uličke. Tadič však zároveň vylúčil možnosť uznania nezávislosti provincie Belehradom.
"Srbsko bude k otázke Kosova naďalej pristupovať trpezlivo a pokojne," povedal Tadič počas návštevy Turecka.
Prezident tiež varoval kosovských lídrov pred jednostrannými krokmi k vyhláseniu nezávislosti. "Moje posolstvo znie: akýkoľvek jennostranný krok vyvolá jednostrannú akciu druhej strany, a to nepovedie k pokoju," povedal Tadič bez ďalších podrobností.
Srbský minister obrany Dragan Šutanovac medzičasom v Belehrade povedal, že Srbsko neplánuje vojenský zásah v prípade, že Kosovo vyhlási nezávislosť.
"Srbsko nepovažuje KFOR (kosovskú mierovú jednotku NATO) za nepriateľa. Akákoľvek vojenská akcia by teraz vyzerala ako tá z roku 1999," povedal novinárom.
Rozhovory medzi Belehradom a Prištinou, ktoré sprostredkovala trojica diplomatov z USA, Ruska a EÚ, sa v stredu skončili bez dohody. Kosovskoalbánski lídri trvajú na nezávislosti, Srbsko Kosovu ponúka veľmi širokú autonómiu s tým, že aspoň formálne zostane súčasťou jeho územia.
Tadič sa v Ankare stretol s tureckým prezidentom Abdullahom Gülom, ktorý vyjadril podporu pre pokračovanie medzinárodných sprostredkovateľských snáh.
"Chceme, aby sa táto otázka vyriešila pokojným spôsobom," povedal Gül.
Turecko sa obáva, že jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova môže vyvolať nový chaos na Balkáne a vytvoriť nebezpečný precedens pre iné separatistické hnutia.
Kosovo oficiálne zostáva súčasťou Srbska, pod správou OSN je od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu, ktorými aliancia ukončila eskalujúci dvojročný konflikt medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu obviňovanými z brutality voči civilistom.