Moskva 29. novembra (TASR) - Kupcom Fabergého vajca v Londýne za rekordnú sumu 8,98 milióna libier (419 mil. Sk) sa stal ruský podnikateľ, ktorý uviedol, že urobil výhodnú kúpu.
Alexander Ivanov, obchodník, ktorý prispel k postaveniu prvého súkromného múzea v Rusku, sa v stredu v aukčnom dome Christie's osobne zúčastnil dražby vajca, pôvodne vyrobeného pre rodinu Rothschildovcov.
Ivanov pokladá zbieranie pokladov za hobby. Svojou kúpou vytvoril rekord a keď kladivko poslednýkrát odkleplo jeho výzvu, obecenstvo sa búrlivo roztlieskalo.
"Kúpili sme toto jedinečné vajce, aby sme rozšírili našu zbierku," povedal Ivanov agentúre Reuters v telefonickom rozhovore z Londýna. "Je to jednoducho najlepšie a najdrahšie Fabergého vajce. Prevezieme ho späť do Ruska," dodal.
"Podľa mňa sme ho kúpili lacno - cena tohto vajca je nič v porovnaní s jeho významom a vynikajúcou kvalitou. Je to ohromujúci a jedinečný umelecký výtvor," povedal Ivanov.
Fabergého vajcia sa stali symbolom bohatstva po tom, ako zlatníka v roku 1885 cár Alexander III. poveril zhotovením jedného z vajec ako dar pre svoju manželku Máriu.
Dosiaľ neregistrované vajce predané na dražbe v aukčnom dome Christie's je priesvitné zlato-ružové a pred aukciou nebolo verejnosti nikdy predstavené.
Vajce má vyrazený dátum 1902 a podpis Fabergého. Obsahuje hodinky s diamantmi vysádzaným kohútom, ktorý sa každú hodinu vyklopí, zatrepe krídlami, pohýbe hlavou, otvorí a zatvorí zobák a nakoniec zakikiríka.
Vajce vyrobil Fabergého majster Michael Perchin a je jedným z len troch známych kúskov, ktoré majú tak hodinky ako aj automat.
"Kúpili sme vajce za naše vlastné peniaze a v Moskve ho čoskoro vystavíme," povedal Ivanov. "Takže neexistuje ani najmenší náznak toho, že by sme ho ďalej predávali," dodal.
"Jednoducho som vášnivý zberateľ - povedal by som, že ide skôr o hobby než o obchod," povedal Ivanov.
Rusi, v záplave hotovosti po zatiaľ najdlhšom období neprerušovaného ekonomického rozvoja, sa v súčasnosti často objavujú v titulkoch novín po aukciách v Londýne a v New Yorku, kde skupujú ruské majstrovské diela.
Záujem o návrat ruských pokladov pozitívne vníma i Kremeľ s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý má radosť z toho, že sa cenné objekty vracajú späť do Ruska po búrlivom 20. storočí.
"Kovový" magnát Viktor Vekselberger kúpil zbierku imperiálnych veľkonočných vajec od Fabergého za 90 miliónov dolárov od rodiny Forbesovcov v roku 2004. Vajcia priviezli späť do Moskvy a vystavili ich v Kremeľskom paláci.
Väčšina Fabergého vajec bola určená pre cára a jeho rodinu, ale niektoré si nechali zhotoviť aj bohatí zberatelia.
Rothschildovo vajce, ktoré bude vystavené v súkromnom Ruskom národnom múzeu, bolo snubným darom pre slečnu Germaine, vtedy budúcu manželku Eduarda de Rothschild.
"Peniaze nehrajú úlohu v prípade tak dôležitého kúsku umenia," povedal Ivanov. Ruské národné múzeum má rozsiahlu zbierku Fabergého výtvorov vrátane dvoch imperiálnych vajec.
Cár Alexander požiadal Fabergého, aby vytvoril každý rok jedno vajce a jeho syn, budúci cár Nikolaj II., objednávku neskôr zvýšil na dve vajcia ročne - jedno pre jeho ženu a jedno pre matku.
Tradíciu prerušili v roku 1917, keď Nikolaj musel abdikovať, pričom ho boľševici spolu s rodinou popravili.
Mnoho z vajec sa dostalo do zahraničia, keď bohatí Rusi utekali pred revolúciou do Európy. Teraz si nachádzajú cestu späť.