Washington 28. novembra (TASR) - Prezident USA George W. Bush nebude Izraelčanom a Palestínčanom vnucovať riešenie ani americký mierový plán, ktoré by viedli k blízkovýchodnému mieru, povedal dnes poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Stephen Hadley.
"Prezident nebude presadzovať násilím riešenie názorových nezhôd ani im nanucovať mierový plán so svojím menom," citovala z Hadleyho poznámok pripravených pre prejav o Blízkom východe na Univerzite Johnsa Hopkinsa agentúra Reuters.
"To, čo prezident urobí je, že využije svoje vzťahy so stranami, aby im pomohol vybudovať vzájomnú dôveru nevyhnutnú na to, aby urobili ťažké rozhodnutia pre mier. Jasne povedal, že je na telefóne (ak bude treba)," zdôraznil Hadley.
Bush dnes spolu s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom a izraelským premiérom Ehudom Olmertom v záhrade Bieleho domu oznámili obnovenie mierového procesu na Blízkom východe.
Trojica politikov sa vo Washingtone stretla iba deň po tom, ako sa Izrael a Palestínčania na medzinárodnej mierovej konferencii v Annapolise v americkom štáte Maryland dohodli na spoločnej deklarácii. Obe strany obnovia mierové rozhovory a spoločnú dohodu, vrátane kľúčových otázok, sa pokúsia dosiahnuť do konca roka 2008.
Podľa Bushových slov sa Spojené štáty budú na mierovom procese aktívne podieľať. "Využijeme našu moc, aby sme vám pomohli, keď prídete s nevyhnutným rozhodnutím na vytvorenie palestínskeho štátu, ktorý bude s Izraelom žiť v mieri, bok po boku," povedal Bush a zdôraznil aj potrebu podpory medzinárodného spoločenstva.
Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.