Caracas. Jedna z dvoch bývalých manželiek venezuelského prezidenta Huga Cháveza svojich krajanov v utorok vyzvala, aby v referende odmietli navrhované ústavné zmeny, ktoré by značne rozšírili právomoci exekutívy. María Isabel Rodríguezová vyzvala Venezuelčanov, aby v nedeľňajšom ľudovom hlasovaní o novele ústavy povedali "nie", pretože navrhované zmeny sú podľa nej "skokom do tmy".
Novinárka Rodríguezová oponentov svojho exmanžela zároveň požiadala, aby sa na referende zúčastnili a predišli tak možným volebným machináciám. "Podvod bude oveľa ťažšie uskutočniteľný, ak budeme hlasovať všetci," povedala Rodríguezová na utorkovej tlačovej konferencii. María Isabel sa s Chávezom rozviedla v roku 2004.
Chávez však v utorok vyhlásil, že referendum "nemôže zlyhať" a jeho úspech "otvorí cestu novému národu". Prezidentove nezhody s bývalou manželkou odrážajú polarizáciu celej krajiny.
Čoraz častejšie sa konajú demonštrácie nielen na podporu zmien, ale aj proti nim. Tieto zhromaždenia vyostrujú napätie pred nedeľňajším referendom, v ktorom si chce nechať Chávez odobriť zmeny v prospech svojej vlády. V utorok sa pred katolíckou univerzitou Andresa Bella vo venezuelskej metropole zhromaždilo asi tristo študentov, ktorí na štyri hodiny zablokovali diaľnicu a počas dopravnej špičky spôsobili v Caracase zápchu.
Venezuelčanom chceli týmto krokom odkázať, aby Chávezovi povedali v nedeľu "nie". "My, študenti, budeme naďalej vychádzať do ulíc a žiadať slobodu a demokraciu," povedal Roberto Díaz, 21-ročný študent práva. Utorkovú demonštráciu monitorovali desiatky policajtov a príslušníkov národnej gardy.
V rovnakom čase na štadióne zhromaždilo okolo 5 tisíc ľudí, prevažne žien, aby podporili predreferendovú kampaň. Účastníčky zhromaždenia "Ženy hovoria áno", odeté do chávistickej červenej, mávali transparentmi s podobizňami Huga Cháveza a kubánskeho lídra Fidela Castra. "Ženy môžu v tomto procese toľko získať a pritom nič nestratiť," povedala Chávezova stúpenkyňa Luzbelia Marínová.
Niektoré prieskumy verejnej mienky ukazujú, že Chávez čelí v referende citeľnému odporu. Vláda sa však odvoláva na prieskumy naznačujúce, že Chávezove návrhy majú v krajine podporu. Agentúra Datanalisis vo svojom celonárodnom prieskume voličských preferencií však zistila, že proti Chávezovým reformám je 49 percent ľudí, zatiaľ čo za je o desať percent menej.
Chávez naznačil, že pokiaľ jeho zmeny u ľudu neprejdú, jeho vláda "bude musieť vstúpiť do obdobia dôkladnej reflexie". Prezident však prejavuje optimizmus; verí, že referendum o zmene 69 z celkového počtu 530 článkov ústavy bude úspešné. "Nemôžeme ísť späť, nemôžeme zlyhať! Sme povinní zvíťaziť, naďalej triumfovať," povedal