Viedeň 28. novembra (TASR) - Medzinárodný tlačový inštitút (IPI) so sídlom vo Viedni privítal dnes utorkové rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu, v zmysle ktorého musí Belgicko zaplatiť bývalému bruselskému spravodajcovi magazínu Stern Hansovi-Martinovi Tillackovi odškodné vo výške 10.000 eur (334.000 Sk) za domovú prehliadku a zhabanie materiálov.
Tento verdikt podľa IPI potvrdil, že novinári majú právo chrániť svoje zdroje, informantov.
Organizácia so sídlom v rakúskej metropole, ktorá združuje redaktorov, novinárov a vedúcich predstaviteľov médií zo 120 krajín, vyjadrila radosť, že aj podľa ESĽP boli domové prehliadky v byte a na pracovisku novinára porušením jeho práv.
Prípad Tillacka, ktorého Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) obvinil, že informácie o korupcii v európskych štruktúrach získal podplácaním, skončila na medzinárodnej inštitúcii po tom, čo sa belgická justícia pokúšala získať informácie o identite informanta 46-ročného novinára spomínaným nezákonným postupom, konkrétne v rozpore s princípmi ochrany zdrojov. Dôvody belgickej justície na vykonanie domovej prehliadky neboli dostatočné, konštatovali štrasburskí sudcovia.
Spomínaný žurnalista v roku 2002 opakovane informoval z Bruselu o korupcii v Európskej únii na základe tajných materiálov. OLAFu sa pri internom vyšetrovaní nepodarilo nájsť novinárovho informanta, a preto podal na žurnalistu žalobu, cieľom ktorej bolo nájsť zdroj úniku informácií.
"Tento prípad veľmi dobre ukazuje, že investigatívni novinári sú osobitne vystavení zlomyseľnému obviňovaniu, skutočným cieľom ktorého je identifikácia zdrojov chúlostivých informácií, a nie objasnenie nezákonných činov," konštatoval dnes riaditeľ IPI Johann P. Fritz.
Jednoznačné odsúdenie takýchto postupov zo strany ESĽP je podľa jeho názoru potvrdením, že médiá majú právo konať si svoje povinnosti bez nezákonných zásahov vlád a iných inštitúcií a odmietnutím hľadania diskreditujúcich údajov pod zámienkou vyšetrovania.
6 20 le juh