Budapešť 17. apríla (TASR) - Spomienkové zasadanie pri príležitosti Pamätného dňa holokaustu sa dnes za účasti maďarského premiéra Viktora Orbána a najvyššieho predstaviteľa zákonodarného zboru MR Jánosa Ádera uskutočnilo v priestoroch budapeštianskeho parlamentu. Prezident krajiny Ferenc Mádl zaslal prítomným list, v ktorom zdôraznil, že žiadna moc nemôže mať nikdy oprávnenie vyhasiť ľudské životy, ba čo viac 10 miliónov ľudských životov.
Pietna spomienka a zodpovedné bilancovanie nám určite pomôže k vnútornému pokoju a zabráni opakovaniu zločinov, vyplynulo z obsahu listu F. Mádla, ktorý nezabudol spomenúť ani státisíce rómskych obetí holokaustu.
Za smutný a hanebný emblém Európy 20. storočia označil hrôzy nacizmu vo svojom vystúpení predseda maďarského parlamentu János Áder. Likvidačný, bezcitný mechanizmus národného socializmu spôsobil najhlbšie rany v ľudských dušiach, povedal koaličný politik a zdôraznil, že to, čo sa pred rokom a v roku 1944 udialo s maďarskými židmi nebolo v súlade s vôľou väčšinového národa.
Za zločinné, urážlivé a neprijateľné, za škodlivé pre morálku národa a pre jeho kredit v očiach demokratického sveta označil hlavný rabín József Schweitzer akékoľvek vyvolávanie nenávisti, predsudky, či prejavy diskriminácie medzi ľuďmi.
Na slávnosti v maďarskom parlamente sa zúčastnili nielen predstavitelia vlády a parlamentných strán, ale aj poprední predstavitelia židovskej komunity a veľkých kresťanských cirkví.
V Maďarskej republike sa z iniciatívy rezortu školstva v tomto roku na stredných školách po prvý raz spomína organizovane na obete holokaustu. Za príslušný deň zvolili 16. apríl, ktorý tentoraz pripadol na Veľkonočný pondelok, pretože práve 16. apríla 1944 otvorili na Zakarpatskej Ukrajine, ktorá bola v tom čase súčasťou Maďarska, prvé židovské geto.
Vďaku za spomienku vyjadril dnes štátu Zväz židovských náboženských obcí v Maďarsku (MAZSIHISZ), ktorý súčasne požiadal prezidenta Mádla, aby si v budúcnosti nepodal ruky s poslancami Strany maďarskej spravodlivosti a života (MIÉP). Organizácia považuje za dôležité, aby sa v budúcnosti nemohla atmosféra spoločnosti otravovať antisemitskými ideami a aby sa akceptovateľným nestal nikto, kto prekročí hranice dobrého vkusu.
MAZSIHISZ požiadal predsedu a poslancov zákonodarného zboru, aby dôrazne odmietli všetky prejavy rasizmu, antisemitizmu a xenofóbie na parlamentnej pôde a schválili zákony, ktoré umožnia prísne a jednoznačné tresty za štvanie proti minoritám a popieranie holokaustu. Zároveň požiadal vládu, aby znemožnila štvanie proti židom a iným menšinám vo verejnoprávnych masmédiách a zabránila využitie verejných prostriedkov na takéto účely. MAZSIHISZ sa súčasne vyslovil za to, aby "s antijudaistickými prejavmi definitívne skoncovali a ich iniciátorov vylúčili zo svojich radov" tie kresťanské cirkvi, ktoré uznali, že sa v minulosti dopustili chýb a ospravedlnili sa príslušníkom židovských komunít.
Ak sa prejavom nenávisti dostane masovej spoločenskej podpory, môže to viesť k zrodu politického zriadenia, ktoré ohrozí materiálny a duchovný blahobyt nás všetkých, pretože nás vylúči zo spoločenstva vyspelých národov, varoval dnes MAZSIHISZ.