Záhreb 27. novembra (TASR) - Aliancia Chorvátskej roľníckej strany (HSS) a Chorvátskej sociálnoliberálnej strany (HSLS), ktorá skončila tretia v nedeľňajších parlamentných voľbách, dnes formulovala svoje požiadavky pre rokovania s vládnymi konzervatívcami a opozičnými sociálnymi demokratmi, ktorí sa snažia vytvoriť budúci kabinet.
Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) premiéra Iva Sanadera skončilo vo voľbách na prvom mieste, v 153-člennom parlamente však nezískalo 77 kresiel potrebných na väčšinu. HDZ získalo 61 kresiel a tiež má podporu piatich poslancov zastupujúcich zahraničných Chorvátov.
Sociálnodemokratická strana (SDP) získala 56 mandátov a tvrdí, že má podporu dvoch malých strán, čím by získala dovedna podporu 67 poslancov.
Nová vláda bude musieť pokračovať v reformách, aby Chorvátsko mohlo splniť svoj cieľ, vstúpiť do EÚ v roku 2010. Kabinet bude tiež musieť stimulovať hospodárstvo, zakročiť proti korupcii a zvýšiť životnú úroveň.
Volebný pat znamená, že o podobe budúcej vlády rozhodne aliancia roľníckej strany a liberálov. Lídri oboch strán povedali, že ako s prvým sa stretnú so Sanaderom.
HDZ aj SDP sa snažia získať spojencov a tvrdia, že sú schopní vytvoriť vládnu koalíciu. Prezident Stipe Mesič povedal, že zostavením vlády poverí stranu, ktorá potvrdí svoju väčšinu v parlamente.
Koalícia HSS/HSLS získala osem kresiel a môže vstúpiť do koaličnej vlády. Rozhodujúcich môže byť aj 12 poslancov z viacerých menších strán.
Roľnícko-liberálna aliancia tvrdí, že výmenou za podporu bude požadovať záväzky v oblastiach poľnohospodárstva a regionálneho rozvoja.
Pozorovatelia dávajú väčšie šance Sanaderovi, ktorý HSS/HSLS môže ponúknuť najmenej tri kabinetné posty - čo je viac ako SDP, ktorá na získanie väčšiny v parlamente potrebuje viac spojencov.
Rokovania o vytvorení vládnej koalície môžu trvať dni.
Podľa niektorých analytikov by prijatie HSS do vládnej koalície mohlo ohroziť realizáciu reforiem potrebných pre vstup Chorvátska do EÚ. HSS sa označuje za proeurópsku, spomedzi chorvátskych strán je považovaná za jednu z najviac konzervatívnych. Predseda HSS Josip Friscič hovorí, že sa nechce "náhliť do EÚ bez ochrany národných záujmov" Chorvátska.
Prezident Mesič dezignovaného premiéra vymenuje po tom, čo 11. decembra zverejnia konečné výsledky volieb, analytici však očakávajú, že koaličná dohoda sa uzavrie oveľa skôr.
Analytik Željko Trkanjec povedal, že situácia pripomína Poľsko v roku 2003, kde koaličná vláda premiéra Leszeka Millera s euroskeptickou Roľníckou stranou padla len pár mesiacov pred referendom o vstupe do EÚ.
"HSS sa bude musieť snažiť, aby zostala rozpoznateľná, bude sa do určitej miery odlišovať od HDZ, čo prinesie nestabilitu," povedal. "Myslím si, že to môže byť vážny a skutočný problém," dodal.
Podľa finančného analytika Gorana Šaravanju praktické založenie HSS môže krajine pomôcť. "Budú sa sústrediť na poľnohospodárstvo, čo nie je nevyhnutne zlé, keďže pred vstupom (do EÚ) musíme poľnohospodárstvo zreformovať," povedal.
"Na čom skutočne záleží je budúcoročný rozpočet, štátne subvencie a reštrukturalizácia lodeníc - čo musíme urobiť, aby sa (na rokovaniach o vstupe do EÚ) otvorila dôležitá kapitola o konkurencii," uviedol Šaravanja.