Amsterdam 27. novembra (TASR) - Príbuzní obetí srebrenickej masakry prekonali poslednú prekážku vo svojej žalobe proti holandskému štátu a OSN, ktoré podľa nich v lete 1995 umožnili zabitie tisícok Moslimov bosnianskosrbskými jednotkami. Dnes to oznámili ich právnici.
Súd v Haagu rozhodol, že v prerokúvaní prípadu sa bude pokračovať. Tým odmietol žiadosti verejných žalobcov, podľa ktorých by mal byť zastavený po tom, čo si Spojené národy uplatnili svoju právnu imunitu a oznámili, že na procese sa nebudú podieľať.
Bosnianskosrbské jednotky pred koncom etnickej vojny pozabíjali asi 8000 moslimských mužov a chlapcov v bojaschopnom veku, ktorí hľadali útočisko Srebrenici, enkláve na východe Bosny. Tú OSN vyhlásil za tzv. bezpečnú zónu. Enklávu chránila malá, slabo vyzbrojená a nedostatočným mandátom disponujúca posádka holandských vojakov z mierovej jednotky OSN, ktorá bosnianskosrbským silám nekládla prakticky žiaden odpor.
Podľa právnika Marca Gerritsena, ktorý zastupuje rodiny pozostalých, súd podporil ich argument, že OSN nemôže mať automatickú imunitu.
"OSN má povinnosť zabrániť genocíde. Odvolávanie sa na imunitu v prípade genocídy, akou bola srebrenická dráma, je nezlučiteľné s cieľmi OSN a jej medzinárodnými záväzkami," uviedol právnik vo vyhlásení.
Rodiny obetí žalobu proti Holandsku a OSN vzniesli v júli. Argumentovali tým, že Holanďania sú za masakru zodpovední, keďže odmietli dôležitú leteckú podporu pre vlastných vojakov, ktorí Srebrenicu obraňovali.
Ľahko vyzbrojených holandských vojakov prinútili opustiť srebrenickú enklávu a prenechať ju bosnisnakosrbským silám, ktoré odviedli moslimských mužov a chlapcov. Tí sa spoliehali na ochranu holandských vojakov, tvrdia pozostalí.
Najväčšia zodpovednosť za masakru sa pripisuje bosnianskosrbským lídrom Radovanovi Karadžičovi a generálovi Ratkovi Mladičovi, ktorých haagsky tribunál OSN obžaloval z genocídy. Obaja justícii stále unikajú.
Holandský štát vždy tvrdil, že vojakov ponechali svojmu osudu Spojené národy, ktoré im neposkytli leteckú podporu. Verejné dokumenty však ukázali, že sieť holandských vojenských predstaviteľov v rámci OSN leteckú podporu zablokovalo v obavách, že vojakov by mohla zasiahnuť tzv. priateľská paľba, uviedli právnici pozostalých.
Holandská vláda Wima Koka rezignovala v roku 2002 po tom, čo správa o masakre obvinila politikov z vyslania holandských vojakov OSN na nesplniteľnú misiu.
"Srebrenické ženy dostali spravodlivú príležitosť viesť súdne konanie proti Spojeným národom," povedal agentúre Reuters v Bosne právnik Semir Guzin.