Canberra 27. novembra (TASR) - Nález dinosaurích kostí neďaleko austrálskeho mesta Melbourne, kde sa má vybudovať zariadenie na odsoľovanie morskej vody, nabúral plány projektu v celkovej hodnote viac ako 2,7 miliardy dolárov (61 miliárd Sk).
Skameneliny kostí dinosaura a vyhynutých vodných plazov, ktorých vek vedci odhadujú na 115 miliónov rokov, našli na pláži juhovýchodne od Melbourne, pri ústí rieky Powlett.
"Je to ako vŕtanie hrobky egyptských faraónov alebo do terakotovej armády v Číne," protestoval proti začatiu stavebných prác miestny poslanec Ken Smith, ktorý žiada vypracovanie podrobnej štúdie miesta nálezu.
Väčšinu austrálskeho kontinentu trápi už viac ako desaťročie značné sucho, čo považujú odborníci za dôsledok globálneho otepľovania.
Melbourne sa preto rozhodlo vybudovať doposiaľ najrozsiahlejšiu desalinizačnú stanicu, ktorá by malo druhému najväčšiemu austrálskemu mestu zabezpečiť okolo 150 miliárd litrov vody. S výstavbou by sa malo začať budúci rok. Dokončenie projektu plánujú v roku 2011.
Zariadenie vytvorí z morskej vody pitnú, pričom odpadovú soľ vypumpuje späť do oceánu a čistá voda sa povedie do 85 kilometrov vzdialeného Melbourne.
"Nachádzajú sa tu vzorky zubov, kostí a stavcov," citovali miestne noviny slová paleontologičky Lesley Koolovej.
Okrem dinosaurích fosílií vedci identifikovali aj zuby Pleisosaura, malého plaza s dlhým krkom, ktorý žil v riekach, a dvojnohého bylinožravého dinosaura Qantassaura.
Vládni predstavitelia sa zaviazali, že pri realizácii projektu zoberú do úvahy všetky environmentálne a kultúrne faktory.
Informovala o tom agentúra Reuters.