Brusel 26. novembra (TASR) - Viacero kritických pripomienok na adresu Slovenska obsahuje správa o implementácii smernice stanovujúcej minimálne štandardy pre zaobchádzanie s uchádzačmi o azyl. Správu dnes zverejnila Európska komisia.
Dokument poukazuje na to, že na Slovensku, ako aj v ďalších ôsmich členských krajinách Európskej únie pretrvávajú nedostatky týkajúce sa identifikácie tých uchádzačov o azyl, ktorí si vyžadujú osobitnú starostlivosť. Ide o maloletých, tehotné ženy, hendikepované a staršie osoby alebo obete násilia. Slovensko, rovnako ako napríklad Nemecko, Rakúsko, či Veľká Británia patria do skupiny krajín, ktoré majú len neúplný alebo nemajú žiaden zoznam zraniteľných skupín umožňujúci identifikáciu takýchto osôb. Podľa EK to vyvoláva vážne pochybnosti, ako teda vôbec v uvedených krajinách dochádza k identifikácii uchádzačov o azyl, ktorí potrebujú zvýšenú starostlivosť.
Terčom kritiky sú najmä nové členské krajiny vrátane Slovenska aj za problémy súvisiace s poskytovaním ošatenia pre uchádzačov o azyl. Cyprus, Francúzsko či Taliansko pre nich zase nemajú dostatok vhodných miest.
Správa konštatuje, že väčšina členských krajín poskytuje uchádzačom právo na voľný pohyb po celom území, Nemecko a Rakúsko umožňujú len právo na pohyb po okrese, zatiaľ čo v ďalších siedmich štátoch vrátane Slovenska je voľný pohyb v praxi obmedzený, pretože uchádzači sa musia nachádzať alebo hlásiť v danom čase v azylových centrách.
V prípade rešpektovania predpisov pre prístup uchádzačov o azyl k práci, podľa EK len Litva porušuje smernicu, keď túto možnosť neposkytuje.
V rozpore s ustanoveniami smernice mnohé členské krajiny neumožňujú mladistvým uchádzačom o azyl prístup k vzdelaniu alebo ho do veľkej miery limitujú. Platí to aj o Slovensku. Len málo krajín uznáva toto právo a iba v Litve, Lotyšsku, Švédsku a Českej republike majú centrá špeciálne triedy.
Smernica o podmienkach pre pomoc uchádzačom o azyl bola prijatá ešte v roku 2003 a do svojich národných legislatív ju mali členské krajiny začleniť do februára 2005. Ide o jeden z kľúčových bodov prvej fázy spoločného európskeho azylového systému.
Zistenia, ktoré obsahuje dnes zverejnená správa, majú komisii poslúžiť pri príprave verejných konzultácií o azylovej politike. Po ich ukončení chce Brusel navrhnúť zmeny v smernici s cieľom odstrániť pretrvávajúce problémy. Ukázalo sa totiž, že hoci sa smernica vo väčšine krajín transponovala uspokojivo, nedošlo k očakávanému zníženiu štandardov týkajúcich sa pomoci uchádzačom o azyl. Správa jasne ukázala, že rozsiahla voľnosť, ktorú smernica členským krajinám ponúka v mnohých oblastiach - v prístupe k zdravotníckej starostlivosti a práci, v oblasti voľného pohybu uchádzačov alebo podmienok pre materiálne zabezpečenie - ohrozuje stanovený cieľ, ktorým je rovnaké zaobchádzanie s uchádzačmi o azyl vo všetkých krajinách únie.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh