Londýn 26. novembra (TASR) - Klubová organizácia Rotary International a nadácia manželov Gatesovcov venovali 200 miliónov dolárov (viac ako 4,5 miliardy korún) na kampaň proti detskej obrne.
Nedávno sa začali objavovať obavy o osud kampane, ktorá prebieha už takmer dve desaťročia. Jej cieľom je úplne potlačenie tejto infekčnej choroby, ktorá paralyzuje a niekedy i zabíja.
"Táto investícia je presne tým katalyzátorom, ktorý sme teraz potrebovali, keď zvyšujeme intenzitu na úplne pokorenie detskej obrny," uviedla Margaret Chanová, generálna riaditeľka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), vo svojej správe.
Hoci výskyt detskej obrny sa od začiatku kampane v roku 1988 celosvetovo znížil o 99 percent, v krajinách ako Afganistan, India, Nigéria a Pakistan má choroba stále rozsiahle korene.
Dva dátumy stanovené na úspešné ukončenie kampane už prešli, rok 2000 a 2005. Na vyhladenie detskej obrny sa minulo viac ako päť miliárd dolárov a niektorí experti tvrdia, že ak nebude práca v najbližšej budúcnosti dokončená, medzinárodnej komunite môže dôjsť trpezlivosť, čím sa zastaví prísun financií.
"Majú pred sebou hrdinskú úlohu, ale peniaze nie sú jediným problémom," povedal Donald A. Henderson, ktorý viedol kampaň WHO proti ovčím kiahňam v roku 1970.
Henderson a iní experti sa obávajú, že hlavné prekážky na ceste k vakcinácií detí bude ťažšie prekonať, než zohnať chýbajúce financie.
V krajinách ako Pakistan, Afganistan, Somálsko a Kongo, kde dochádza k vojenským nepokojom a zdravotné služby sú chabé, je ťažké dosiahnuť vysoké vakcinačné úrovne potrebné na prekonanie detskej obrny.
Napriek pokračujúcej imunizácii v Indii ani tam vakcína dostatočne nezaberá kvôli slabej sanitácii a skutočnosti, že deti sú často infikované aj ďalšími črevnými vírusmi.
Experti sú tiež znepokojení z toho, že v ojedinelých prípadoch, akým bolo náhle rozšírenie choroby v Nigérii v roku 2005, môže živý vírus podávaný perorálnou vakcínou zmutovať do nebezpečnej formy a ďalej rozšíriť nákazu.
Peniaze od Rotary International a Gates Foundation, ktoré sa budú čerpať v rozmedzí troch rokov, použijú prevažne na imunizačné kampane, monitoring a vzdelávanie verejnosti.
"Táto suma môže znamenať veľa," povedal Nicholas Grassly z Imperial College, poradca WHO pre detskú obrnu.
WHO registruje, že v Indii a Nigérii, kde sa vyskytuje 85 percent všetkých prípadov detskej obrny, došlo k významnému pokroku. Minulý rok o tomto čase bolo na svete hlásených 1686 prípadov choroby a tento rok sa ich zistilo len 735.
Poradná skupina WHO bude tento týždeň v Ženeve diskutovať o pokroku, ktorý sa dosiahol, a o nových stratégiách, ktoré by v kampani pomohli. Žiadne nové termíny však nestanovia.
"Vyzerá to, že dosahujeme veľký pokrok, ale nebudem predpovedať, kedy prerušíme prenos vírusu detskej obrny," povedal David Heymann, vedúci WHO kampane. "Potrebujeme sa na tento cieľ sústrediť," dodal.
Správu priniesla agentúra Reuters.