Medzi oregonskou jezuitskou komunitou, ktorej členovia pôsobili na Aljaške, pričom tam pohlavne zneužívali deti, a advokátmi obetí došlo k mimosúdnej dohode – výšku nemajetkovej ujmy stanovili na 50 miliónov dolárov. Žiadna rímsko-katolícka rehoľa nebola dosiaľ prinútená zaplatiť takú vysokú sumu.
„Obete rádov neboli zväčša pred súdom úspešné, toto je prvé naozaj veľké urovnanie,“ hovorí Barbara Blaine z chicagskej nadácie Prežili zneužívanie kňazmi. „Zdá sa, že Aljaška bola pre cirkev skladišťom úchylných indivíduí.“
Podľa advokátov sa urovnanie týka stodesiatich obetí v aljašských dedinách, do ktorých vysielali misionárov oregonskí jezuiti. Ken Roosa, advokát z Anchorage, prístavného mesta na juhu Aljašky, ktorý tiež zastupoval obete, konštatuje: „Nijaké peniaze vám nevrátia detstvo, nevyliečia dušu, neobnovia rozbitú pospolitosť. V niektorých dedinách ani nenájdete dospelého, ktorého by v útlom veku sexuálne nezneužívali cirkevní predstavitelia; tí mali na svojej strane náboženstvo a moc - to im umožňovalo znásilňovať stovky detí, ktoré sa potom o svojom utrpení dlho hanbili hovoriť. Napriek tomu zatiaľ nijaký katolícky hodnostár doposiaľ nepriznal, že problémoví kňazi boli odsúvaní na Aljašku.“
Podľa advokátov obetí rovnakú zodpovednosť ako jezuiti nesie diecéza v meste Fairbanks, ležiaceho uprostred Aljašky, ktorá však nie je účastníkom mimosúdneho vyrovnania.
Predstaviteľ oregonských jezuitov John Whitney vyjadril „rozčarovanie“ nad tým, že právni zástupcovia obetí prípad verejne komentovali; je to vraj „predčasné a nikomu to neprospeje“.
Dohoda o vyrovnaní neobsahuje klauzulu, že si jezuiti svoju vinu priznajú. „Pritom vlastne posielali do tých zapadnutých dedín predátorov,“ uvádza Barbara Blaine, „ktorí za pol roka – kým bola dedina odrezaná od sveta – zneužili takmer každé dieťa. Je tam celá generácia, ktorá bola pohlavne zneužitá.“
V podobných prípadoch došlo už k viacerým mimosúdnym vyrovnaniam, k najväčšiemu z nich vlani: arcibiskupstvo v Los Angeles zaplatilo vyše 500 žalobcom spolu 660 miliónov dolárov – za sexuálne zneužívanie spred pol storočia. Tohto roku v septembri muselo biskupstvo v San Diegu pristúpiť na vyrovnanie so 144 obeťami niekdajších perverzností – v celkovej výške 198 miliónov dolárov. Arcibiskupstvo v Bostone, kde sa celý škandál začal, zaplatilo v roku 2003 obetiam zneužívania 85 miliónov.
Sú známe aj ďalšie prípady a katolícka cirkev musela rozpredať časť majetku.
„Vina sa nerozplynie vystavením šeku,“ hovorí John Manly z Kalifornie, ktorý tiež zastupoval aljašské obete. „Zneužívanie poznačilo deti hlbokým smútkom a bolesťou. Zodpovednosť vedenia jezuitov trvá.“