BRATISLAVA 26. novembra (SITA) - "Slovensko podporí ašpirujúce krajiny na ich ceste, ale samozrejme musia mať splnené svoje domáce úlohy," povedala v pondelok štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Diana Štrofová na tlačovej konferencii projektu GLOBSEC Express.
Dvojdňový projekt GLOBSEC Express sa odohráva na pozadí príprav na budúcoročný summit NATO v Bukurešti a perspektívneho pozvania troch bývalých juhoslovanských krajín - Albánska, Chorvátska a Macedónska - na členstvo v NATO. "Tieto tri krajiny nastúpili proces reforiem, ktorý nie je jednoduchý, ktorý nie je ešte dnes ukončený, ale progres je veľmi viditeľný," povedala Štrofová. Ako ďalej uviedla, Slovensko má v úmysle podporiť proces reforiem ašpirujúcich balkánskych krajín a odovzdať skúsenosti z nášho nedávneho integračného procesu. Podľa jej slov sú všetky tri štáty na dobrej ceste, musia však pokračovať v reformách.
Diana Štrofová symbolicky vypravila vlak smerujúci z Bratislavy do Záhrebu, najbližšieho hlavného mesta krajiny, ktorá sa uchádza o vstup do NATO. Na projekte sa zúčastňujú mladí lídri z Albánska, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Chorvátska, Čiernej Hory, Macedónska, Rumunska a Srbska, ktorí budú na palube vlaku viesť diskusie s kolegami z Maďarska, Slovinska, Českej a Slovenskej republiky. Cieľom je vypracovať spoločné komuniké, ktoré bude reálnou výzvou pre spoluprácu, dialóg a spoločný postup rozmanitých balkánskych národov. Komuniké chcú mladí ľudia následne odovzdať generálnemu tajomníkovi NATO Jaapovi de Hoop Schefferovi. "Verím, že tento vlak bude mať tú symboliku, že ponesie nielen ľudí, ale aj veľmi hodnotné myšlienky a skúsenosti," vyhlásila štátna tajomníčka Štrofová, ktorá prevzala záštitu nad projektom.
Idúci vlak má predstavovať dynamickú alianciu, ktorá sa pohybuje smerom vpred a zohráva dôležitú úlohu v stabilizácii Balkánu. Cieľom mladej generácie je poukázať na potrebu spolupráce, dialógu a porozumenia. Tieto hodnoty majú ostro kontrastovať s hrôzami vojny a nenávisťou na Balkáne v 90-tych rokoch minulého storočia. Odkazom projektu je euroatlantická integrácia celého Balkánu ako predpokladu udržateľnosti mieru, stability a prosperity tohto regiónu.