Los Angeles 25. novembra (TASR) Republikánska strana organizuje petíciu s názvom Kalifornia sa počíta za zmenu väčšinového volebného systému v prezidentských voľbách na pomerný. Republikáni by tak mohli vo voľbách na budúci rok získať 20 hlasov voliteľov navyše oproti pravidlám platným v súčasnosti.
"Táto reforma zaistí, že váš hlas sa bude rátať a každému kandidátovi zaručí spravodlivý podiel na hlasoch voliteľov z Kalifornie," uvádzajú autori petície.
Demokratmi založený petičný výbor akciu republikánov ostro odsúdil. "Nie je to nič iné ako neskrývaná túžba republikánov po moci zmena pravidiel uprostred hry s cieľom získať možno až 22 hlasov pre republikánskeho nominanta v roku 2008," uvádza sa vo výzve demokratov na bojkot petície.
Demokrati argumentujú aj tým, že podobnú zmenu navrhujú republikáni iba v štáte Kalifornia, známom väčšinovou podporou demokratov. V podobne veľkých štátoch ako Texas a Florida republikánom väčšinový systém neprekáža.
Prezident USA je volený väčšinovým systémom zborom 538 voliteľov. Kaliforniu ako najľudnatejší štát zastupuje až 55 voliteľov, ktorí na národnej úrovni hlasujú všetci za toho, kto v ich štáte zvíťazil.
Podľa predloženej zmeny by mali byť víťazovi garantované len dva hlasy a zvyšok by sa mal prerozdeliť pomerným systémom podľa výsledkov vo volebných obvodoch pre voľby do Kongresu.
"Ak to prejde, 35 hlasov by išlo demokratom a 20 republikánom, čo by malo vážny dopad na budúcoročné prezidentské voľby," povedal pre CNN kalifornský politický analytik Tony Quinn.
Väčšinu štátov zastupuje menej ako 20 voliteľov, takže takýto posun by mohol voľby rozhodnúť.
Petíciu plánujú jej iniciátori predložiť už tento týždeň, pričom obyvatelia Kalifornie by o nej mali rozhodovať v júni budúceho roka.
Podľa miestneho denníka San Jose Mercury News stála petičná kampaň jeden milión dolárov, ktoré poskytlo ústredie Republikánskej strany. Hovorca iniciatívy Kalifornia sa počíta David Gilliard pre denník uviedol, že petícia získala približne 700.000 podpisov. Na to, aby sa o nej mohlo hlasovať, stačí 434.000 podpisov.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) jh