Brusel 25. novembra (TASR) - Postup Severoatlantickej aliancie v prípade prepuknutia nepokojov v Kosove by mohla ohroziť viaznuca komunikácia s Európskou úniou, píše v najnovšom vydaní týždenník European Voice s odvolaním sa na nemenovaných diplomatov.
Podľa nich je spolupráca medzi EÚ a NATO dobrá v teréne, avšak nefunkčná na politickej úrovni, čo by mohlo mať negatívny dopad na jednotky aliancie v Kosove (KFOR) v prípade, že možné jednostranné vyhlásenie nezávislosti provincie povedie k nepokojom.
Problematickým bodom je rozdelené mesto Mitrovica. Približne polovica kosovských Srbov žije v regióne na sever od Mitrovice a možno očakávať, že sa budú vzpierať voči policajným jednotkám, ktoré EÚ plánuje vyslať do oblasti po vyhlásení nezávislosti Kosova kosovskými Albáncami.
Zostáva pritom nejasné, či by KFOR poskytovali podporu pri rozmiestňovaní jednotiek EÚ, ak by voči tomu miestne obyvateľstvo kládlo odpor.
Vysokopostavený diplomat z NATO tvrdí, že aliancia a únia spolu nekomunikujú, hoci zdieľajú spoločné ciele v oblasti bezpečnosti v Kosove. Podľa neho potrebujú jednotky KFOR politické pokyny, ktorý môžu dostať len z EÚ.
Tá má po vyjasnení budúceho štatútu prevziať medzinárodný dohľad nad Kosovom od Organizácie Spojených národov, ktorá provinciu spravuje v súčasnosti a NATO čaká na politické signály od EÚ, aby mohlo prispôsobiť svoju úlohu v regióne okolnostiam.
Oficiálna spolupráca medzi predstaviteľmi EÚ a NATO sa podľa týždenníka obmedzuje na operáciu v Bosne, všetko ostatné sa uskutočňuje na neformálnom základe.
Expert na mierové misie z Centra pre medzinárodnú spoluprácu na newyorskej univerzite Richard Gowan upozorňuje, že EÚ je absolútne nepripravená na najhoršie scenáre na západnom Balkáne.
Podľa nemenovaného vysokopostaveného diplomata je spolupráca na neformálnom základe v poriadku, dokiaľ nie je vystavená testu a je veľmi pravdepodobné, že obe organizácie čaká takýto test v nadchádzajúcich týždňoch, uzatvára European Voice.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem