Kampala 25. novembra (TASR) - Stretnutie vrcholných predstaviteľov britského Spoločenstva národov (Commonwealth) v ugandskej metropole Kampala sa skončilo dnes bez stanovenia konkrétnych záväzkov súvisiacich s klimatickými zmenami a ochranou životného prostredia.
Commonwealth nedokázal prinútiť vyspelé krajiny podpísať konkrétne opatrenia v rámci redukcie emisií skleníkových plynov, čo mnohých účastníkov sklamalo, uviedol dnes Denzil Douglas, premiér karibských ostrovov St. Kitts a Nevis ohrozených stúpaním hladiny svetového oceánu.
"Prevláda všeobecný názor, že spomínaný dokument mohol byť konkrétnejší. Domnievame sa, že vyspelé krajiny sa nezaviazali do tej miery, ako sme očakávali, pričom práve tieto štáty sa podieľajú na vzniku nerovnováhy v klimatických podmienkach a mali by sa angažovať vo väčšej miere," oznámil Douglas na tlačovej konferencii.
V deklarácii Commonwealthu sa uvádza, že globálne otepľovanie predstavuje hlavnú hrozbu najmä pre malé ostrovné krajiny a vyspelé krajiny by sa mali postarať o zníženie emisií skleníkových plynov, v dokumente sa však nespomínajú žiadne konkrétne opatrenia.
Práve Saint Kiss a Nevis patria medzi územia najviac ohrozené stúpaním hladiny svetového oceánu a zvyšovaním sa frekvencie nebezpečných hurikánov. Ostrov Saint Kiss s rozlohou iba 261 kilometrov štvorcových obýva 40.000 obyvateľov, ktorí žijú prevažne v pobrežných zónach.
Commonwealth zložený z 53 členských krajín, prevažne bývalých britských kolónií, pred summitom požadoval jednoznačné stanovisko k boju proti klimatickým zmenám, ktoré by donútilo vyspelé krajiny k pevným záväzkom na decembrovej svetovej konferencii o klimatických zmenách na ostrove Bali.
Informovala o tom agentúra DPA.