SME

Vzducholoď zažíva renesanciu

Vlna zeleného ekologického myslenia dáva nádej vzducholodiam, ktoré majú za sebou pohnutú minulosť zaplnenú známou nehodou a nacistickou propagandou.

Vlna zeleného ekologického myslenia dáva nádej vzducholodiam, ktoré majú za sebou pohnutú minulosť zaplnenú známou nehodou a nacistickou propagandou.

Sedemdesiat rokov od známej nehody vzducholode Hindenburg začína tento prepravný prostriedok s pohnutou minulosťou opäť provokovať. Od piatka lieta nad hlavami Tokijčanov výletná vzducholoď Zeppelin NT. Jej prevádzkovateľ ponúka vyhliadkové lety vo výške 300 metrov nad mestom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neslávna minulosť

Zeppelin, ako sa týmto vzducholodiam hovorí, nesú meno po svojom konštruktérovi, nemeckom grófovi Ferdinandovi von Zeppelinovi.

SkryťVypnúť reklamu

Počas prvej svetovej vojny boli nie príliš úspešne používané ako bombardéry, nacisti ich počas druhej svetovej vojny zase hojne zneužívali ako nástroj propagandy. Premávali sa nemeckou oblohou vyzdobené hákovým krížom, mnohokrát vysielajúce nacistické pochody. Súbežne sa však používali relatívne úspešne aj ako prepravný prostriedok.

Vzducholode sú mnohým známe hlavne z dobových fotografií z tridsiatych rokov minulého storočia. Len rok po svojej konštrukcii vyhorela 6. mája 1937 po transatlantickom lete z nemeckého Frankfurtu do amerického Lakehurstu gigantická vzducholoď Hindenburg, pomenovaná po nemeckom ríšskom prezidentovi Paulovi von Hindenburgovi.

Bola len o 25 metrov kratšia ako loď Titanic, osud ju však čakal rovnaký. Po trojdňovom lete sa pri pristávaní vznietil horľavý vodík, ktorým bola vzducholoď poháňaná. Z 97 ľudí na palube v nej našlo smrť 13 pasažierov a 22 členov posádky. Loď vyhorela za 34 sekúnd.

SkryťVypnúť reklamu

Von Zeppelin sa nevzdáva

Nemecká firma Zeppelin Luftschifftechnik sa o 50 rokov neskôr pokúsila vylepšiť týmto tichým strojom ich pošramotenú povesť. Navrhla model Zeppelin NT, skratka NT znamená nová technológia. Od horľavého vodíka prešla firma na hélium. NT lieta od roku 1990 a ponúka prevažne vyhliadkové lety.

Bývalý výkonný riaditeľ firmy a vnuk grófa Zeppelina, Wolfgang von Zeppelin, budúcnosť novej generácie vzducholodí bráni zubami-nechtami. „Momentálne nie je možné, aby vzducholode nahradili klasické osobné lietadlá. To by bolo príliš drahé. Ale zeppeliny by mohli hrať dôležitú úlohu počas dovolenkových letov do destinácií ako Malorka, kde rýchlosť nie je až taká dôležitá,“ povedal von Zeppelin uprostred novembra na sympóziu v Rotterdame, na ktorom sa diskutovalo o vzducholodiach.

SkryťVypnúť reklamu

Ekoturizmus

Na rozdiel od klasických lietadiel, ktoré používajú ako palivo kerozín, ponúkajú vzducholode ekologickejšiu prepravu. Spálené hélium nie je pre prostredie také škodlivé. Lode okrem toho neprodukujú pri lete toľko rámusu.

Ďalšou výhodou je, že vzducholoď nepotrebuje na dosadnutie na zem dlhú pristávaciu dráhu ako lietadlá. Firma by preto rada ponúkala vyhliadkové lety ponad tropickými pralesmi alebo ľadovcami.

Cigary, ako sa vzducholodiam niekedy pre ich cigarovitý tvar hovorí, našli prekvapujúco uplatnenie aj v inej oblasti. Známa firma De Beers, ktorá sa zaoberá ťažbou diamantov, používa vzducholoď od novembra 2005 na výskum púšte Kalahari. Na jej palube sú citlivé stroje, ktoré hľadajú potenciálne náleziská diamantov.

Pred dvoma mesiacmi zastihla výskumnú loď víchrica, ktorá ju poškodila. Vzducholode sú celkovo veľmi náchylné nezvládať silný vietor. Z rovnakých dôvodov bol posunutý prvý vyhliadkový let nad Tokiom. Posunuli ho z veterného dňa na noc. Vyhliadkové lety so vzducholoďou sa v posled­ných rokoch rozšírili hneď do niekoľkých európskych miest. K nám najbližšie si môžete z vtáčej perspektívy pozrieť Bodamské jazero a okolie.

SkryťVypnúť reklamu

LZ 129 Hindenburg

Maximálna rýchlosť: 135 km/h

Výkon motorov: 4 x 1200 koní

Dĺžka: 245 m

Plyn: vodík

ZeppelinNT

Maximálna rýchlosť: 125 km/h

Výkon motorov: 3 x 200 koní

Dĺžka: 75 m

Plyn: hélium

ČTK

Autor: Zuzana Hošalová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku aj bez spoluúčasti
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  5. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  6. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  7. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Doma v záhrade je najčítanejší mesačník na Slovensku
  2. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  5. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  6. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku
  7. Príbeh firmy, ktorá si získala celé Slovensko
  8. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 506
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 817
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 706
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 635
  5. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 203
  7. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol 3 151
  8. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone 2 396
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Eva Decroix.

Pavel vymenuje Decroix v utorok.


TASR
Centrum jadrovej technológie v Isfaháne.

Teherán považuje návrh Washingtonu za neprijateľný.


TASR
Juhokórejský prezident I Če-mjong (uprostred).

Juhokórejský prezident od nástupu do úradu zdôrazňuje potrebu súdržnej politiky s Japonskom.


TASR
Generálny tajomník NATO Mark Rutte.

Protivzdušná obrana bude jednou z priorít nachádzajúceho samitu.


TASR

Sportnet

Peter Babnič v súboji proti Anglicku na ME 2000 hráčov do 21 rokov.

História účastí Slovenska na ME vo futbale do 21 rokov.


Marek Košút hrával za Nitru.

Marek Košút odohral v najvyššej súťaži šestnásť zápasov.


Deviata časť románu Švajdochlík z prostredia dedinského futbalu.


Martin Petro
Na snímke vpravo hráč Slovenska Sebastián Kóša a hráč Francúzska Mathys Tel.

Najhodnotnejší tím na ME vo futbale do 21 rokov na Slovensku majú Angličania.


SkryťZatvoriť reklamu