WASHINGTON 24. novembra (SITA/AFP) - Spojené štáty vyzvali v piatok kolumbijských povstalcov, aby im poskytli dôkaz, že všetci rukojemníci, ktorých zadržiavajú, sú nažive. V súvislosti so zrušením sprostredkovateľského úsilia venezuelského prezidenta Huga Cháveza vo výmene rukojemníkov zadržiavaných povstalcami Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC) za väznených gerilových bojovníkov reagovali zdržanlivo s tým, že rešpektujú rozhodnutie kolumbijskej vlády.
"Je to suverénne rozhodnutie kolumbijskej vlády. Rešpektujeme jej právo prijať takéto rozhodnutie," uviedol hovorca amerického rezortu zahraničia. Kolumbijský prezident Alvaro Uribe v stredu uviedol, že Chávezovu rolu ako sprostredkovateľa v kríze považuje za skončenú, pretože venezuelský líder ignoroval jeho požiadavku nerokovať priamo s vedením FARC o rukojemníkoch. Vo štvrtok však Chávez telefonicky požiadal vodcu FARC Manuela Marulanda, aby mu poskytol dôkaz, že 45 prominentných rukojemníkov žije, pričom dodal, že každý z prepustených zajatcov bude vo Venezuele vítaný.
Vláda Uribeho sa snaží dosiahnuť dohodu s FARC, ktoré ponúkli prepustenie 45 rukojemníkov, vrátane francúzsko-kolumbijskej političky Ingrid Betancourtovej a troch Američanov zajatých v roku 2003 počas protidrogovej operácie, výmenou za 500 väznených povstalcov. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vyjadril osobný záujem na rukojemníckej kríze, a to najmä v súvislosti s Betancourtovou, ktorú uniesli počas jej predvolebného boja o prezidentský post v Kolumbii v roku 2002. Tri mesiace, počas ktorých sa Chávez snažil o dohodu o výmene, Spojené štáty opakovane vyhlasovali, že vítajú každé úsilie na dosiahnutie prepustenia rukojemníkov aj napriek negatívnemu postoju k ľavicovému venezuelskému lídrovi a jeho protiamerickej rétorike.