Oslo 23. novembra (TASR) - Hladina oxidu uhličitého, hlavného skleníkového plynu vznikajúceho predovšetkým spaľovaním fosílnych palív, dosiahla v roku 2006 v atmosfére rekordnú úroveň, informovala dnes Svetová meteorologická organizácia (WMO) so sídlom v Ženeve.
Rozsiahle koncentrácie metánu, ktorý je v poradí druhým najvýznamnejším plynom podieľajúcim sa na skleníkovom efekte, zostávajú zmrznuté v sibírskom permafroste. Odborníci však majú obavy z možného roztopenia permafrostu v dôsledku globálneho otepľovania.
Práve oxid uhličitý vznikajúci pri ľudskej činnosti je považovaný za hlavnú príčinu globálneho otepľovania.
Vedci zaznamenali aj zvýšenie v poradí tretieho dôležitého skleníkového plynu oxidu dusného, ktorého hodnota sa od čias priemyselnej revolúcie v 18. storočí zvýšila o približne 19 percent.
"Zvyšovanie koncentrácie spomínaných plynov v atmosfére by mohlo výrazne narušiť klímu našej planéty a zintenzívniť tak horúčavy, záplavy, suchá a stúpanie hladiny oceánov. Niektorí klimatológovia sa obávajú, že roztopením sibírskej trvalo zamrznutej pôdy by sa mohli uvoľniť veľké množstvá metánu, čo by výrazne ovplyvnilo obsah metánu v atmosfére. Pokiaľ by k tomu došlo, určite by sa to prejavilo v nameraných hodnotách," uviedol Geir Braathen z WMO pre agentúru Reuters.