V rozhovore, ktorý pod názvom "Využiť integračno-politické tempo" zverejnilo dnešné vydanie denníka Neue Zürcher Zeitung (NZZ), to uviedol šéf maďarskej diplomacie János Martonyi.
Podľa jeho slov sa ešte nezačala diskusia o rozhodnutiach, ktoré by sa mali zrodiť na jesennom summite NATO v Prahe na budúci rok. V súčasnosti treba predovšetkým objasniť koncepciu rozširovania aliancie, dodal maďarský minister zahraničných vecí.
János Martonyi, ktorý vyzdvihol výsledky Maďarska ako plnoprávneho člena NATO, priznal, že Rusko neprijalo pozitívne rozhodnutie Budapešti rezignovať na pôvodne zvažovanú modernizáciu stíhačiek typu MiG-29, avšak vyhlásil: "Naši ruskí priatelia musia vidieť, že sa usilujeme o vzťahy opierajúce sa o dôveru a rozvoj hospodárskej spolupráce".
Koncom desaťročia bude môcť Maďarsko kúpiť nové stroje, dovtedy zvolí lízingový nákup použitých typu Gripen alebo F-16, vyplynulo z Martonyiho slov.
V interview, ktoré sa dotklo aj problematike rozširovania Európskej únie, sa šéf maďarskej diplomacie nevyhol ani odpovediam na tri chúlostivé tematické okruhy, ktoré počas nedávnej návštevy predsedu Európskej komisie Romana Prodiho predniesla podľa Martonyiho slov maďarská strana.
Kritika EÚ, týkajúca sa nedostatočného sociálneho dialógu v krajine, vyplývala zrejme z nedostatku informácií. V mediálnej sfére je potrebná pri novelizácii platnej maďarskej legislatívy a dosiahnutí jej kompatibilnosti s normami únie aj spolupráca opozície, ktorú by šéf diplomacie - ako to naznačil - považoval za žiaducu.
Situáciu rómskej komunity v Maďarskej republike nemožno vyriešiť rýchlo, čo EÚ akceptuje, konštatoval minister a informoval o príslušných programoch vlády. Štát by skutočne mohol urobiť v tejto sfére aj viac, bolo by však nesprávne označovať nedostatočnú pozitívnu diskrimináciu za prenasledovanie, zdôraznil János Martonyi.
Podľa jeho slov bolo rozhodnutie francúzskych úradov udeliť štatút utečencov maďarským Rómom neopodstatnené a nešťastné, teraz však treba dbať iba na to, aby nevyvolalo averzie voči Francúzsku alebo Rómom. Minister hovoril v tejto súvislosti o politickom pozadí "dobre zorganizovaného cestovania" zámolyských Rómov, ktoré však bližšie nešpecifikoval.
Maďarský minister zahraničných vecí vyjadril v rozhovore pre NZZ podporu jeho krajiny rakúskej iniciatíve v oblasti regionálnej spolupráce, ako aj Paktu stability pre juhovýchodnú Európu. Privítal zmeny v Juhoslovanskej zväzovej republike a označil za povzbudzujúce, že vojvodinský politik maďarskej národnosti zastáva vysoký vládny post v Belehrade.