Od roku 2001 v tejto kategórii nikdy nebolo viac ako 28 obetí za tri štvrťroky. Ale tento rok za prvých deväť mesiacov pri 1570 požiaroch v doprave zahynulo v ČR už 37 ľudí a ďalších 106 sa zranilo.
Ako pre TASR uviedol hovorca generálneho riaditeľstva Hasičského záchranného zboru ČR Petr Kopáček, najčastejšie autá horia v dôsledku dopravnej nehody. Príčiny sú však často aj v zlom technickom stave dopravných prostriedkov.
Hasiči zaznamenali už aj požiar spôsobený skratom elektrického zamykania dverí a v niektorých regiónoch sa stávajú požiare v dôsledku poškodenia elektroinštalácie kunou. Asi 12 percent požiarov áut pripadá v ČR na úmyselné podpálenie.
Český hasičský zbor odporúča vodičom osobných áut, aby si hasiace prístroje do vozidiel zakúpili napriek tomu, že nejde o povinnú výbavu. Pri požiari auta sú totiž rozhodujúce prvé dve až tri minúty, teda čas, keď tam vozidlo hasičov ešte nie je. Hasiaci prístroj do auta stojí v ČR asi 800 Kč.
"Pokiaľ ide o povinnú výbavu osobných automobilov, tak to je v kompetencii ministerstva dopravy, a my nechceme zasahovať do tejto ich kompetencie. Ale je to minimálne otázka do diskusie, zaviesť alebo nezaviesť povinné hasiace prístroje v osobných automobiloch," konštatoval hovorca Kopáček pre TASR.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) bar