BRATISLAVA 20. novembra (SITA) - Krajiny, ktoré podpísali Kjótsky protokol, svoje emisné ciele do roku 2012 podľa všetkého splnia. Do tohto roku sa hlavné priemyselné krajiny sveta zaviazali znížiť emisie skleníkových plynov o 5 percent v porovnaní so stavom v roku 1990. Vyzerá to tak, že 36 štátov dosiahne dokonca 10,8-percentné zníženie týchto emisií, informoval Sekretariát OSN pre klimatické zmeny.
Kjótsky protokol je doplnok Rámcového dohovoru OSN o zmenách klímy (UNFCCC), medzinárodnej dohody vyjednanej v súvislosti s globálnym otepľovaním. Krajiny, ktoré podpísali tento protokol, sa zaviazali znížiť svoje emisie oxidu uhličitého a 5 ďalších skleníkových plynov. Doteraz podpísalo tento protokol spolu 141 krajín sveta. Významnými výnimkami sú Spojené štáty americké a Austrália. Americký prezident George W. Bush namieta, že takýto postup by zruinoval americkú ekonomiku. Namiesto toho môžu podľa neho podniky znižovať emisie dobrovoľne a ako jedno z riešení navrhuje čisté energetické technológie.
V decembri 2007 sa na indonézskom ostrove Bali uskutoční Klimatický summit OSN. Má sa na ňom rokovať o nahradení Kjótskeho protokolu, ktorého platnosť vyprší v roku 2012. Kritici tvrdia, že požadované hodnoty Kjótskeho protokolu nedokážu výraznejšie znížiť emisie v budúcnosti. Zástancovia však naopak argumentujú, že Kjótsky protokol je prvým krokom, po naplnení ktorého UNFCCC vytýči ďalšie ciele.