Washington 20. novembra (TASR) - Dva rôzne vedecké tímy dnes oznámili, že sa im podarilo pretransformovať normálne kožné bunky na skupiny buniek, ktoré vyzerajú a správajú sa ako embryonálne kmeňové bunky - nemuseli však použiť metódu klonovania a získavania embryí.
Tento prelomový objav by mohol znamenať dosiahnutie konečného cieľa - možnosti aplikácie nových tkanív -, pričom by sa podarilo odstrániť politický, vedecký a etický kameň úrazu - používanie ľudských plodov.
Obidva tímy nazvali nový objav indukovanými pluripotentnými kmeňovými bunkami (iPS bunky), ktoré sa správajú a vyzerajú ako embryonálne kmeňové bunky a mohli by sa stať univerzálnym základom pre vznik nových tkanív.
"Toto bude mať enormný význam pre výskum a jedného dňa možno aj pre liečbu závažných ochorení," uviedol Ian Wilmut zo škótskeho centra pre regeneratívnu medicínu na univerzite v Edinburghu, ktorý sa v roku 1997 spolupodieľal aj na klonovaní prvého cicavca - ovce Dolly.
Objav uskutočnili dva nezávislé vedecké tímy - americká skupina vedcov pod vedením Jamesa Thompsona z univerzity vo Wisconsine informovala o novej metóde v odbornom časopise Science, a japonský vedecký tím z univerzity v Kjóte, ktorý výsledky svojich výskumov zverejnil vo vedeckom časopise Cell.
Obidva tímy použili na transformáciu bežných kožných buniek - fibroblastov - na iPS bunky iba štyri gény.
Vedci dúfajú, že v budúcnosti by sa táto metóda mohla použiť na vytvorenie tkanív vhodných na transplantačné zákroky pre pacientov trpiacich závažnými ochoreniami ako napríklad cukrovka, skleróza multiplex, Parkinsonova choroba či poškodenie miechy.
Informovala o tom agentúra Reuters.