V baštách konzervatívnej Ameriky, na juhu a strednom západe, prudko pribúda dvojíc, ktoré sa otvorene priznávajú k svojej menšinovej sexuálnej orientácii. Tento fakt by mohol mať politické dôsledky - najmä pre ortodoxné krídlo Republikánskej strany, ktorú ľudia v minulosti volili práve pre jej nesúhlas s takouto orientáciou a pre ďalšie staromódne postoje v sporných záležitostiach.
Vlani bolo v celých Spojených štátoch vyše 3/4 milióna párov rovnakého pohlavia; je to štvornásobok ich počtu v roku 1990. Tento počet rástol najrýchlejšie - v priemere sedemnásobne - v tradične konzervatívnych regiónoch: v štátoch Texas, Oklahoma, Arkansas, Louisiana, Alabama, Kentucky, Mississippi, Tennessee, Arizona, Colorado, Idaho, New Mexico, Montana, Utah a Nevada.
Gary Gates, vedecký pracovník Inštitútu pre otázky sexuálnej orientácie na Právnickej fakulte Kalifornskej univerzity v Los Angeles hovorí: „Takýto nárast nemožno vysvetliť iba migráciou, hoci sa americká populácia čiastočne presúva na juh a západ Spojených štátov; jeho príčinou je zrejme väčšia otvorenosť ľudí a ich odvaha zviditeľniť sa. Čísla z posledného sčítania ľudu teda - aspoň dodatočne - zachycujú aj skutočnú veľkosť tejto komunity v minulosti."
Polmiliónový Fort Worth v severnom Texase sa pýši svojím kovbojským imidžom a pritom patrí - paradoxne - k mestám s najväčšou koncentráciou dvojíc rovnakého pohlavia; tvoria asi 1% všetkých domácností.
V Massachusetts - štáte, ktorý umožňuje registrované partnerstvá - sa počet párov gayov resp. lesbičiek za posledné roky príliš nezvýšil; oveľa viac sa zvýšil tam, kde tieto partnerstvá zákon nedovoľuje. A najvyšší prírastok týchto párov zaznamenali štáty, v ktorých konzervatívci dokonca prijali doplnok Ústavy, zakazujúci registrované partnerstvo. „Zákazy dnes neúčinkujú," dodáva Gary Gates, „vedú iba k tomu, že sa ľudia verejne prihlásia k svojej orientácii."