Brusel 19. novembra (TASR) - K nejednoznačným záverom dospela delegácia socialistov z Európskeho parlamentu, ktorá dnes navštívila Slovensko s cieľom oboznámiť sa s postavením menšín. Návšteva bola súčasťou procesu prehodnocovania ďalšieho osudu strany Smer v radoch Strany európskych socialistov (PES).
Ako sa uvádza vo vyhlásení zverejnenom v Bruseli, v oblasti postavenia Rómov ako aj maďarskej menšiny je potrebné urobiť viac. Takisto sa požaduje vylúčenie extrémistických politikov z rozhodovania týkajúceho sa práv menšín.
Šesťčlennú parlamentnú delegáciu viedol rakúsky europoslanec Hannes Swoboda a jej členom bol okrem slovenských a maďarských europoslancov aj niekdajší parlamentný spravodajca pre SR Jan Marinus Wiersma. Obaja sa zhodujú v tom, že sa dosiahol pokrok, a to najmä v súvislosti s rómskou komunitou.
"Treba však ešte urobiť veľa s cieľom zlepšiť ekonomickú a sociálnu situáciu Rómov. Čo sa týka maďarskej menšiny, pretrvávajú niektoré problémy súvisiace najmä s používaním maďarského jazyka na školách a univerzitách," uviedli členovia delegácie.
Vyzvali preto na dialóg medzi slovenskou vládou a predstaviteľmi maďarskej menšiny a vyjadrili nádej, že kabinet zapojí menšinu do prijímania legislatívy, ktorá sa jej týka.
"Dali sme veľmi jasne najavo, že mnohé z vyhlásení lídra Slovenskej národnej strany Jána Slotu neprispievajú k atmosfére zmierenia a dialógu. V žiadnom prípade nespĺňajú európske štandardy pre verejnú debatu. Takéto deklarácie môžu v radoch maďarskej komunity vyvolávať obavy z toho, že ich práva budú obmedzené alebo že sú ohrozené," konštatuje ďalej vyhlásenie.
Dokument takisto vyzýva slovenských demokratických predstaviteľov, aby odsudzovali takéto prejavy a stanovili jasnú líniu medzi normálnou politickou debatou a týmito druhmi útokov na časť komunity.
"Je potrebné, aby sa rozhodovanie o budúcom vývoji v otázke práv menšín zobralo z rúk extrémistov a aby ho riadili demokratické sily. Extrémisti nesmú ovládať debatu o vzťahoch medzi Slovákmi a Maďarmi v rámci Slovenska alebo medzi oboma krajinami," dodáva vyhlásenie.
PES pozastavila členstvo Smeru v októbri minulého roka z dôvodu jeho vstupu do koalície so SNS. Predsedníctvo PES počas svojho októbrového zasadnutia rozhodovanie o obnovení členstva Smeru z dôvodov "určitých pretrvávajúcich problémov s menšinami" odložilo o niekoľko mesiacov, ktoré chce venovať vedeniu intenzívneho dialógu. Jeho koordinátorom je práve Swoboda a taliansky socialista Piero Fassino.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem