SME

Pred troma rokmi začala Oranžová revolúcia

Kyjev/Bratislava 19. novembra (TASR) - Obyvatelia Ukrajiny si v týchto dňoch pripomínajú tretie výročie takzvanej Oranžovej revolúcie. TASR prináša chronologický ...

Kyjev/Bratislava 19. novembra (TASR) - Obyvatelia Ukrajiny si v týchto dňoch pripomínajú tretie výročie takzvanej Oranžovej revolúcie. TASR prináša chronologický prehľad týchto udalostí.

Prvé kolo prezidentských volieb sa konalo 31. októbra 2004. Nominovaných bolo 26 uchádzačov, ale ani jeden z nich nezískal viac ako 50 percent hlasov, ktoré boli potrebné na víťazstvo už v prvom kole. Ukrajinská opozícia obvinila štátne úrady, že úmyselne odkladali sčítanie hlasov prezidentských volieb a snažili sa tak zahmliť skutočnosť, že ich víťazom sa stal opozičný vodca Viktor Juščenko. Skupina opozičných poslancov obsadila 4. novembra 2004 sídlo Ústrednej volebnej komisie (ÚVK). V sídle ÚVK boli aj poslanci vládnej koalície, ktorí tam zostali dovtedy, kým predstavitelia opozície neopustili objekt, aby garantovali vyváženosť a nedopustili nezákonný nátlak na ÚVK.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Druhé kolo prezidentských volieb sa uskutočnilo 21. novembra 2004 a premiér Viktor Janukovyč zaznamenal náskok. Voľby nesplnili mnohé kritéria pre demokratické voľby, uviedli západní pozorovatelia. Ukrajinské úrady "nereagovali pozitívne" na výzvy pozorovateľov napraviť problémy, ku ktorým došlo v prvom kole volieb.

Asi 100.000 demonštrantov sa na výzvu ukrajinskej opozície zhromaždilo 23. novembra 2004 na kyjevskom Námestí nezávislosti, aby protestovalo proti oficiálnym výsledkom druhého kola prezidentských volieb. Ďalšie tisícky stúpencov opozície naďalej prichádzali do ukrajinskej metropoly zo všetkých kútov krajiny, predovšetkým zo západných a centrálnych regiónov, aby podporili prozápadne orientovaného opozičného lídra Juščenka a odmietli víťazstvo úradujúceho premiéra Janukovyča, podporovaného Moskvou i odchádzajúcim ukrajinským prezidentom Leonidom Kučmom.

SkryťVypnúť reklamu

Desiatky stúpencov opozičného kandidáta v ukrajinských prezidentských voľbách Viktora Juščenka strávili noc v stanoch pred prísne stráženým sídlom prezidenta Leonida Kučmu v centre Kyjeva. Juščenkovi priaznivci postavili asi 20 stanov pred kordónom špeciálnych síl, ktoré ochraňujú sídlo prezidenta. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vyzvala na prešetrenie priebehu ukrajinských prezidentských volieb, ktoré nesplnili medzinárodné štandardy.

Ukrajinská Ústredná volebná komisia (ÚVK) 24. novembra 2004 za víťaza druhého kola volieb prezidenta Ukrajiny vyhlásila úradujúceho premiéra Viktora Janukovyča, ktorý získal 49,46 percenta hlasov, kým Juščenko 46,61 percenta. Po oznámení výsledkov hlasovania v 27 regiónoch Ukrajiny došlo vo vstupnej hale ÚVK k bitke medzi dvoma zástupcami znepriatelených táborov. Po oznámení výsledkov druhého kola volieb sa dav Juščenkových prívržencov z Námestia nezávislosti vydal na pochod k sídlu ÚVK vykrikujúc meno lídra opozície a skandujúc: "Hanba komisii!". Odchádzajúci prezident Leonid Kučma vyzval medzinárodnú komunitu, aby do vzniknutej situácie nezasahovala a požiadal Viktora Janukovyča a Viktora Juščenka, aby rokovali.

SkryťVypnúť reklamu

Po sporných prezidentských voľbách pokračovali aj ďalej napriek mrazivému počasiu v ukrajinskom Kyjeve demonštrácie stúpencov opozičného prezidentského kandidáta Viktora Juščenka, ktorí boli odetí do oranžových farieb. Počas noci sa v uliciach Kyjeva objavili aj malé skupiny ľudí, ktoré prišli vyjadriť podporu premiérovi Janukovyčovi. Na oboch stranách nedošlo k žiadnym otvoreným konfrontáciám. Vodca ukrajinskej opozície Viktor Juščenko sa 25. novembra 2004 odvolal k Najvyššiemu súdu v súvislosti so spornými prezidentskými voľbami. Najvyšší súd pozastavil predpísané oficiálne zverejnenie konečných výsledkov.

Tisíce stúpencov opozičného predáka Viktora Juščenka už piaty deň protestovali v Kyjeve. Za sprostredkovania ruských a európskych vyslancov začali rokovať dvaja hlavní aktéri vnútropolitickej krízy na Ukrajine. Za jeden rokovací stôl si zasadol Kučma, Janukovyč a Juščenko. Funkciu sprostredkovateľa plnil poľský prezident Aleksander Kwasniewski, šéf diplomacie EÚ Javier Solana a predseda ruského parlamentu Boris Gryzlov, litovský prezident Valdas Adamkus a Ján Kubiš ako vtedajší generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Hlavní aktéri dospeli k dohode o vytvorení multilaterálnej pracovnej skupiny pre ďalšie rozhovory. Schôdza nepriniesla žiadne iné výsledky ohľadom riešenia vnútropolitickej krízy. Oba tábory sa zriekli násilia.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajinský najvyšší súd začal 29. novembra 2004 kľúčové pojednávanie vo veci sťažnosti na volebný podvod. Ukrajinský opozičný predák Viktor Juščenko podpísal 1. decembra 2004 s vládou kompromisnú dohodu, ktorá zaväzovala jeho stúpencov, aby ukončili blokádu vládnych budov. Stalo sa tak po novom kole rokovaní medzi vládou a opozíciou. Dohoda, ktorú okrem Juščenka podpísal premiér Viktor Janukovyč, odchádzajúci prezident Leonid Kučma a európski sprostredkovatelia, hovorila o potrebe zmien v právnom systéme štátu a volebnom zákone.

Ukrajinský najvyšší súd 3. decembra 2004 rozhodol, že výsledky sporného druhého kola prezidentských volieb, v ktorých zvíťazil premiér Viktor Janukovyč, sú neplatné. Stúpenci lídra ukrajinskej opozície Viktora Juščenka oslavovali rozhodnutie ukrajinského najvyššieho súdu. Ukrajinský parlament začal maratón rokovaní zameraných na prijatie zákonov potrebných pre opakované prezidentské voľby. Ústredná volebná komisia zároveň oficiálne stanovila termín opakovaného druhého kola volieb na 26. decembra 2004. Rivali škandalóznych ukrajinských prezidentských volieb si vymenili ostré otázky v televíznej debate vysielanej naživo 20. decembra 2004.

SkryťVypnúť reklamu

Opozičný kandidát Viktor Juščenko deklaroval v skorých ranných hodinách 27. decembra 2004 víťazstvo v opakovanom druhom kole ukrajinských prezidentských volieb. Po vyhodnotení hlasov zo všetkých volebných okrskov získal Juščenko 51,99 percenta hlasov v porovnaní s Janukovyčom, za ktorého sa vyslovilo 44,19 percenta zúčastnených voličov. Opakované druhé kolo ukrajinských prezidentských volieb bolo podstatne spravodlivejšie ako predchádzajúce hlasovanie, uviedli v Kyjeve medzinárodní pozorovatelia. Na priebeh opakovaného druhého kola volieb dozeralo viac ako 12.000 volebných pozorovateľov. Štáb proruského kandidáta Viktora Janukovyča po hlasovaní predložil Ústrednej volebnej komisii (ÚVK) približne 5000 sťažností na porušenie volebného zákona, ku ktorým došlo najmä v západnej časti krajiny. ÚVK musela preskúmať všetky podania.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajinská Ústredná volebná komisia (ÚVK) 10. januára 2005 vyhlásila prozápadného reformného lídra Viktora Juščenka za víťaza prezidentských volieb. Vyhlásenie ÚVK ešte musel schváliť súd a muselo byť publikované v dvoch vládnych denníkoch, kým mohlo dôjsť k Juščenkovej inaugurácii. Víťaz ukrajinských prezidentských volieb Viktor Juščenko vyhlásil 14. januára 2005, že nariadil demonštrantom, aby zrušili stanový tábor v centre Kyjeva.

Liberál Viktor Juščenko zložil prezidentskú prísahu 23. januára 2005, čím sa v krajine skončili týždne politickej neistoty.

mitt juh

Ukrajina

Kyjev po masívnom ruskom útoku.

Podľa ukrajinského letectva bol nočný ruský útok najväčším od začiatku vojny.


SITA a 1 ďalší 3
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 7 039
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 140
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 866
  4. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 836
  5. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 375
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 797
  7. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 2 462
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 131
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

David Strelec v drese ŠK Slovan Bratislava.

Holandský portál vybral desiatku hráčov, pričom Strelec patrí k najlepším voľbám pre klub.


Nela Lopušanová na MS v hokejbale žien U20 2025.

Jeden gól strelila aj Lívia Debnárová.


Tomáš Macháč.

Tomáš Macháč nakoniec päťsetovú bitku v druhom kole grandslamového turnaja prehral.


SITA
Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová  v drese tímu Visma-Lease a Bike.

Program a výsledky cyklistických pretekov Giro d'Italia Women 2025.


SkryťZatvoriť reklamu