Banja Luka 18. novembra (TASR) - Jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova povedie k zmene verejnej a politickej mienky v bosnianskej Srbskej republike (RS). V rozhovore pre dnešné vydanie novín Oslobodjenje to vyhlásil bosnianskosrbský premiér Milorad Dodik.
Akú formu táto zmena bude mať, Dodik neuviedol. "Musí sa prejaviť politicky, a nie násilím," povedal.
Podľa Dodika väčšina obyvateľov RS bude chcieť vidieť srbskú entitu mimo Bosny a Hercegoviny. Dodik odmietol špekulovať o prípadnej nezávislosti RS v prípade vyhlásenia nezávislosti Kosova, povedal však, že bosnianskym Srbom bude len ťažko vysvetľovať, prečo sa k dvom podobným prípadom pristupuje rôzne. Zároveň varoval, že "násilná akcia v RS by mohla trvalo uškodiť záujmom entity".
Opatrenia medzinárodného poverenca pre Bosnu Miroslava Lajčáka - ktoré majú zjednodušením hlasovania zefektívniť fungovanie centrálnej vlády a parlamentu - sú podľa Dodika porušením ústavy a v protiklade s mierovou dohodou z Daytonu, ktorá po konflikte z rokov 1992-95 nastolila rovnováhu medzi tromi etnickými skupinami Bosny - Bosniakmi (Moslimami), Srbmi a Chorvátmi. Na základe daytonskej dohody je Bosna rozdelená na dve vysoko autonómne entity - RS a moslimsko-chorvátsku federáciu. Dodik Lajčáka obvinil zo zneužitia širokých právomocí Vysokého reprezentanta (HR) medzinárodného spoločenstva v Bosne.
Podľa Dodika Vysokí reprezentanti v Bosne doteraz vydali 840 dekrétov. HR môže na základe tzv. Bonnských právomocí z roku 1997 možnosť zavádzať zákony a odvolávať politikov, ktorí vystupujú proti daytonskej dohode.
Dodik avizoval, že bosniansky centrálny parlament Lajčákove opatrenia neschváli. Slovenský diplomat opatrenia oznámil 19. októbra a bosnianskemu parlamentu dal na ich schválenie čas do 1. decembra s tým, že v opačnom prípade ich zavedie. Dodik povedal, že nariadenia nebude nik v RS rešpektovať.
Lajčáka, ktorý uplynulý týždeň navštívil OSN a stretol sa s americkými predstaviteľmi, podporil štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí USA Nicolas Burns. Burns vyzval bosnianskych politikov, aby konali svoju prácu a realizovali Lajčákove opatrenia. Obaja diplomati odmietli ako akúkoľvek súvislosť medzi situáciou v Kosove a v Bosne, pričom takéto prirovnania označili za nezodpovedné. Medzinárodné spoločenstvo zaistí rešpektovanie daytonských dohôd a suverenity Bosny a Hercegoviny, uvádza sa vo vyhlásení Lajčákovej kancelárie.