Rijád/Ženeva 18. novembra (TASR) - Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes uviedol, že bude konzultovať s arabskými krajinami návrh na výrobu obohateného uránu mimo regiónu, v neutrálnej krajine ako je napríklad Švajčiarsko.
Šesťčlenná Rada pre spoluprácu v Perzskom zálive (GCC) navrhla Teheránu, že vytvorí konzorcium, ktoré bude poskytovať jadrové palivo pre elektrárne v Iráne a ďalších krajinách Blízkeho východu, uvažujúcich o ich výstavbe. Iránu by to umožnilo pokračovať vo vývoji svojho sporného jadrového programu a zároveň rozptýliť obavy, že chce vyrobiť atómové zbrane. Obohacovaním uránu by mohol získať materiál pre takúto výzbroj.
"Budeme hovoriť s našimi (arabskými) priateľmi," povedal Ahmadínežád pre Dow Jones Newswires popri summite hláv štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorý sa cez víkend konal v Saudskej Arábii.
Práve Švajčiarsko dnes potvrdilo, že sa podieľa na snahe o priame rokovania medzi Iránom a USA. "Švajčiarsko má záujem o riešenie jadrového problémy Iránu rokovaniami a angažuje sa za zmierenie rozporov medzi Iránom a medzinárodným spoločenstvom," povedal hovorca švajčiarskeho ministerstva zahraničných vecí.
Švajčiarska prezidentka Micheline Calmyová-Reyová predtým pre týždenník NZZ am Sonntag uviedla, že neutralita stavia jej alpskú krajinu do kľúčovej pozície sprostredkovateľa v spore okolo iránskeho jadrového programu.
"Je faktom, že... veľmoci dosiaľ nedokázali zabrániť Iránu pokračovať v obohacovaní uránu," uviedla Calmyová-Reyová, ktorá vo februári absolvovala neoficiálne rozhovory s vtedajším iránskym vyjednávačom Alím Laridžáním. Švajčiarsko podľa nej odmieta šírenie nukleárnej technológie, uznáva však právo na jej využívanie na mierové účely. Prezidentka tiež varovala pred eskaláciou napätia. "Je neisté, či Irán zmení svoj jadrový program pod nátlakom," dodala.
Švajčiarsko zastupuje záujmy USA v Iráne, odkedy Washington v roku 1979 prerušil diplomatické styky s Teheránom.
Informovala o tom agentúra Associated Press.