PRIŠTINA 16. novembra (SITA/AP/AFP) - Hlavnými súpermi v sobotňajších kosovských parlamentných voľbách sú vládna Demokratická liga Kosova (LDK), ktorú založil zosnulý umiernený prezident Ibrahim Rugova, a opozičná Demokratická strana Kosova (PDK) bývalého lídra politického krídla separatistickej Kosovskej oslobodzovacej armády (KLA) Hašima Thaciho. Podľa prieskumov verejnej mienky ani jedna z týchto strán nemá predpoklad získať výraznú väčšinu. Mnohí pozorovatelia sú však presvedčení, že najväčším prekvapením môže byť volebný výsledok Aliancie nového Kosova (AKR), ktorú vedie najbohatší muž provincie, stavebný magnát Behgjet Pacolli. Členovia nového parlamentu následne zvolia nového prezidenta a premiéra.
Voľby, ktoré sa v Kosove uskutočnia v sobotu, budú už tretie od konfliktu z rokov 1998-1999. Hoci Kosovo je formálne stále súčasťou Srbska, je pod správou OSN od roku 1999. Letecká kampaň NATO vtedy zastavila tvrdé zákroky bezpečnostných síl režimu Slobodana Miloševiča proti albánskym ozbrojeným separatistom a civilistom, ktorí ich podporovali. V sobotňajších voľbách majú voliči vybrať 120 poslancov do zákonodarného zboru a tiež členov 30 miestnych rád. Prvýkrát budú priamo volení starostovia. O priazeň 1,5 milióna oprávnených voličov sa uchádza celkovo vyše 8 tisíc kandidátov. Dvadsať mandátov v zákonodarnom zbore je vyhradených pre zástupcov Srbov a ďalších nealbánskych menšín, napríklad Rómov, moslimov slovanského pôvodu a Turkov. Priebeh volieb bude monitorovať približne 400 zahraničných pozorovateľov vrátane 250 pozorovateľov Rady Európy.
Vláda v Belehrade odporučila kosovským Srbom, ktorých je viac ako 100 tisíc, aby voľby ignorovali. Umiernení kosovskí Srbi však majú obavy, že výsledkom bojkotu bude to, že srbská menšina nebude mať podiel na moci ani v obciach, v ktorých tvorí väčšinu.
Približne 90 percent z dvoch miliónov obyvateľov Kosova tvoria etnickí Albánci, ktorí sa usilujú o to, aby sa provincia stala nezávislým štátom. Srbi si želajú, aby sa provincia opäť spojila so Srbskom. O budúcom štatúte provincie by mali rozhodnúť vyjednávania, ktoré prebiehajú pod medzinárodným dohľadom. Správu o rokovaniach majú generálnemu tajomníkovi OSN Panovi Ki-munovi predložiť do 10. decembra. Kosovo, ktoré bolo dejiskom epickej bitky medzi Srbmi a Turkmi v roku 1389, je pre Srbov posvätnou pôdou a rodiskom ich identity. Etnickí Albánci však hovoria, že sú potomkami pravekých Ilýrov, ktorí boli prvými známymi obyvateľmi Kosova.
Severoatlantická aliancia pred voľbami posilnila počet vojakov v Kosove. V posledných dňoch bol ako posila nasadený prápor 530 nemeckých vojakov, povedal v piatok hovorca medzinárodných mierových jednotiek KFOR, ktoré pôsobia pod vedením NATO. Celkovo je v Kosove 16 tisíc vojakov KFOR. Misia OSN v Kosove (UNMIK) sa obávala, že na severe Kosova budú Srbi blokovať volebné miestnosti. UNMIK a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sú "pripravené nasadiť mobilné volebné miestnosti pre prípad, že v niektorých oblastiach bude znemožnený voličom prístup do verejných budov," oznámila misia OSN. "Sily KFOR budú v teréne v susedstve volebných miestností a zabezpečia sa všetky podmienky pre to, aby každý mohol hlasovať," povedal na tlačovej konferencii v Prištine veliteľ KFOR Xavier Bout de Marnhac.