Belehrad/Priština 15. novembra (TASR) - Belehrad aj Priština odmietli návrh trojky medzinárodných sprostredkovateľov na "štatútovo neutrálnu" dohodu o budúcnosti Kosova. Súčasťou návrhu, ktorý má trojica diplomatov z USA, Ruska a EÚ bližšie predstaviť v utorok v Bruseli na ďalšom kole rokovaní, je dohoda, ktorá ignoruje otázku nezávislosti.
Srbské aj kosovské médiá, citovali stredajšiu správu Hlasu Ameriky, podľa ktorej vyslanec EÚ Wolfgang Ischinger povedal, že sprostredkovatelia nevidia nádej na dosiahnutie dohody o budúcom štatúte a namiesto toho sa pokúsia o dosiahnutie dohody, ktorá by regulovala vzťahy medzi Srbskom a Kosovom. Podľa Ischingera by sa dohoda týkala hospodárskej spolupráce, obchodu a boja proti organizovanému zločinu.
"Kosovo nemôže mať neutrálny štatút vo vzťahu k Srbsku, keďže ide o neoddeliteľnú súčasť nášho územia," povedal Slobodan Samardžič, srbský minister pre Kosovo a člen srbskej delegácie na rokovaniach.
Kosovský prezident Fatmir Sejdiu potvrdil postoj Prištiny, ktorá trvá na nezávislosti. "Neprijmeme žiaden návrh, ktorý by nejakým spôsobom vylučoval nezávislosť," vyhlásil Sejdiu.
Podľa Samardžiča sa idea "neutrálneho štatútu" opiera o nemecko-nemeckú základnú zmluvu z roku 1972, ktorá upravovala vzťahy medzi vtedajším Západným a Východným Nemeckom.
"Táto idea je v priamom rozpore s rezolúciou OSN 1244 o Kosove," vyhlásil srbský minister s odkazom na rezolúciu Bezpečnostnej rady z júna 1999, na základe ktorej sa provincia po separatistickom konflikte a náletoch NATO dostala pod správu OSN. Podľa rezolúcie zostáva Kosovo súčasťou Srbska.
Základnou zmluvou Nemecká spolková republika de facto uznala Nemeckú demokratickú republiku.
"Trojka" začala nové kolo rokovaní koncom augusta, po tom, čo Rusko v BR OSN v júli hrozbou veta zablokovalo návrh rezolúcie, ktorá otvárala cestu pre nezávislosť Kosova pod dozorom EÚ. Trojka má do 10. decembra predložiť správu generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi. Kosovskí lídri pohrozili, že po skončení rozhovorov vyhlásia nezávislosť aj jednostranne a následne sa budú snažiť o získanie uznania západnými mocnosťami.
Spojené štáty podporujú nezávislosť Kosova pod medzinárodným dozorom s tým, že len nezávislosť provincie môže stabilizovať Balkán. Srbsko nezávislosť prevažne Albáncami obývaného regiónu odmieta a navrhuje mu veľmi širokú autonómiu, že aspoň formálne zostane v jeho hraniciach.
Informovali o tom agentúry Reuters, APA a DPA.